Bociany dostali od Východoslovenskej distribučnej darček k Medzinárodnému dňu vtáctva.
Ako sa reťazia pozitívne efekty, keď sa dobré úmysly spoja s ochotou pomáhať prírode aj navzájom, si v praxi naposledy vyskúšali energetici z Východoslovenskej distribučnej (VSD), ochranári aj zamestnanci Sociálneho podniku v Krompachoch.
Kolotoč prospešných aktivít roztočili dva faktory. Prvým je nevyhnutná, dokonca povinná údržba koridorov vzdušných elektrických vedení. Druhým starostlivosť o faunu a flóru, ktorej sa VSD spolu s odborníkmi dlhodobo v rámci svojej pro-environmentálnej politiky venuje.
Výsledkom je splnenie legislatívnej povinnosti a v konečnom dôsledku aj bezpečnejšia a spoľahlivejšia distribúcia elektriny; 100 nových podložiek pre bocianov, ktoré sa chcú zahniezdiť na východe Slovenska a práca pre marginalizovanú skupinu z Krompách a okolia. Ako sme k tomu prišli?
Foto: VSD
Spoľahlivá elektrina
VSD ako distribútor elektriny spravuje na svojom vymedzenom území (východné Slovensko a časť BB kraja) približne 23-tisíc kilometrov vzdušných a podzemných vedení dohromady. Najmä na tie vzdušné pôsobia rôzne prírodné externé vplyvy. Napríklad aj divo rastúca flóra.
Aby nedochádzalo k prerušeniam elektriny (napríklad pádom alebo prerastaním neošetrených stromov na vedenia) a v prípade potreby bol prístup k energetickej infraštruktúre zabezpečený, je nutné najmä náletové dreviny krotiť v nekontrolovanom raste. O pozitívach úpravy koridorov vedení aj pre samotnú prírodu sa už písalo.
VSD v tomto smere, citlivou kultiváciou a orezom pod dohľadom dendrológov, teda udržiava jednak vlastné koridory, ale aj okolorastúcu prírodu, vo funkčnej „kondícii“.
Zrecyklovaná príroda
Po novom sa rozhodla neskončiť pri orezoch, ale orezané konáre použiť pre prírodu – tentoraz na stavanie bocianích hniezd, konkrétne náhradných podložiek. Divoká vegetácia totiž nie je jediná, ktorá sa „upína“ na elektroenergetické zariadenia. Sú nimi aj bociany, ktoré si najmä podperné body – stĺpy a stožiare – vyhliadli ako svoje vyvýšené príbytky po postupne miznúcich komínoch.
Keďže stĺpy a stožiare majú úplne inú funkciu, dimenzovanú statiku a, v neposlednom rade hrozí bocianom kolízia s elektrickým napätím, energetici z VSD po odborných konzultáciách zabezpečujú presťahovanie bocianov na bezpečnejšie miesto. Aby ho pre bocianov zatraktívnili, rovno im ponúkame nové hniezdo, spravidla neďaleko pôvodného, kam sa väčšinou vracajú, resp. je pre nich lokalitou atraktívne.
Foto: VSD
Foto: VSD
3 v 1
„Týmto vzájomne sa prelínajúcim činnostiam sme dali aj sociálny rozmer. Marginalizovaným skupinám a dlhodobo nezamestnaným, sme prostredníctvom Sociálneho podniku v Krompachoch umožnili vykonávať údržbu vegetácie v koridoroch elektrických vedení. V roku 2022 sme našu spoluprácu povýšili na novú úroveň. Keďže už majú „v rukách“ zbytky z orezov, či z nich rovno neskúsia uviť pre bocianov nové podložky, na ktorých by mohli bezpečne zahniezdiť,“ vysvetlil Jozef Tóth, vedúci odboru Špecializované činnosti vo VSD. Prácu tak dokopy našlo až päť ľudí zo znevýhodneného prostredia.
„Povedali sme si, že sa o to pokúsime, aj keď sme to predtým ešte nerobili. VSD nám zabezpečila školiteľa – odborníka na bociany, ktorý prišiel našim kolegom vysvetliť, čo a ako pri stavbe takéhoto bocianieho hniezda je potrebné,“ uviedol Imrich Holečko, ktorý sociálny podnik vedie.
Foto: VSD
Foto: VSD
Za približne mesiac sa im podarilo vyhotoviť 100 náhradných podložiek. Z toho viac ako polovicu stihla VSD nainštalovať na náhradné podperné body, aby už čakali na prílet bocianov. Nové domovy tak čakajú už v Radome, Krajnej Bystrej, Smižanoch, Raslaviciach, Papíne, Kamenici nad Cirochou, Radvani nad Laborcom, Udavskom, Véči, Pčolinnom, Belej nad Cirochou či Ťahyni. „VSD takto ročne vybuduje a presídli celé desiatky príbytkov pre hniezdiace bocianie páry,“ uzavrel J. Tóth.
Spoločnosť Východoslovenská distribučná, a.s. je komunikačným partnerom Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.