Bioplynové stanice sa doteraz spoliehali na výkupnú cenu elektriny. Ďalšia prevádzková podpora je zatiaľ otázna.
Väčšina bioplynových staníc na Slovensku vznikla v období štedro podporovaného „boomu“ obnoviteľných zdrojov po roku 2010. Prevádzková podpora na obdobie 15 rokov sa tak pre väčšinu zdrojov skončí medzi rokmi 2025 až 2028. Časť bioplyniek je stále oficiálne v prevádzke, no väčšinou zápasia o prežitie, časť z pôvodne vyše stovky zariadení je už mimo prevádzky.
Bioplynové stanice u nás boli postavené hlavne kvôli výrobe obnoviteľnej elektriny. Výkupná cena od roku 2013 dosahovala 134 eur/MWh, v roku 2023 sa zvýšila na 143 eur, tento rok je na 184 a pre budúci rok sa počíta s 215 eur/MWh. Ďalšia podpora je zatiaľ nejasná.
V článku sa dozviete:
- prečo je prevádzkovateľov staníc dôležitá prevádzková podpora,
- ako sa na možnú ďalšiu pomoc pre bioplynky pozerá štát,
- aké formy podpory sú možné,
- čo je jedným z predpokladov rozvoja biometánových staníc.
Prevádzkovatelia upozorňujú, že bez dlhodobej stability a garancie príjmov nedokážu fungovať ani realizovať potrebné investície.
„Je to potrebné kvôli financovaniu projektu. Aby banka projektu verila a zafinancovala ho. Existujú pekné projekty pre tých, ktorí majú veľa peňazí a veria v budúcnosť biometánu. No takých subjektov tu nie je veľa. Väčšinou ide o poľnohospodárske bioplynky, ktoré bez prevádzkovej podpory a podpisu dlhodobého kontraktu majú problém pri žiadaní úveru v banke,“ hovorí Vladimír Šošovička, predseda Slovenskej bioplynovej asociácie.
Vladimír Šošovička, predseda Slovenskej bioplynovej asociácie / Foto: Energie-portal.sk
Prístup štátu
Bioplynové odvetvie vidí perspektívu v produkcii biometánu, ktorý môže pomôcť plniť ciele vo vykurovaní, či doprave. Stanice s kogeneračnými jednotkami môžu nájsť uplatnenie aj pri podporných službách a poskytovaní flexibility sústave. Spolu s inými OZE zdrojmi môžu byť bioplynové stanice aj súčasťou energetických komunít. Spoliehať na výkupnú cenu elektriny sa však už nebudú.
Štát sa zatiaľ k možnej ďalšej prevádzkovej podpore stavia opatrne. „Chceme, aby každá už postavená stanica fungovala naďalej. Ak treba podporu, treba ju nastaviť tak, aby to prinieslo čo najnižšie finančné náklady,“ ozrejmil postoj ministerstva hospodárstva Juraj Novák počas konferencie Slovenskej bioplynovej asociácie.
„Máme rozvojové ciele v tejto oblasti, pričom existuje aj investičná podpora. Vnímame tlak v súvislosti s ukončovaním prevádzkovej podpory a budeme to riešiť. V tejto chvíli neviem povedať, ako to bude nastavené a či vôbec. Energia z bioplynu by sa v budúcnosti mala čo najviac približovať trhu,“ vraví.
Možné formy podpory
Zostáva vám 50% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.