Kogeneračné jednotky v bioplynkách priebežne menia svoju výrobu tak, aby pomáhali slovenskej sústave.
S rozvojom obnoviteľných zdrojov energie (OZE) s neregulovateľnou výrobou elektriny, v slovenských podmienkach hlavne fotovoltiky, je spojený nezamýšľaný dôsledok: rastú nároky na reguláciu sústavy. Tú zabezpečujú tzv. podporné služby, ktoré Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS) poskytujú rôzne typy zdrojov. Najmä takých, ktoré dokážu flexibilne a rýchlo zmeniť výrobu elektriny. Teplárne, paroplyn, diesel generátory a rôzne ďalšie.
Novinkou na trhu je, že k tradičným veľkým hráčom sa môžu pridávať aj menší poskytovatelia podporných služieb. Každý osve by bol síce na poskytovanie podporných služieb príliš malým, ale v jednom celku už dokážu poskytnúť zaujímavý objem regulácie. Umožňuje to tzv. agregácia flexibility.
Doposiaľ najväčší agregovaný blok svojho druhu na Slovensku najnovšie vytvorili bioplynové stanice. Skupina deviatich „bioplyniek“ sa tak po novom zapája to trhu s podpornými službami. A projekt ukazuje, že popri fotovoltických či veterných elektrárňach existujú aj také OZE, ktoré sú regulovateľné a namiesto zvyšovania tlaku na podporné služby môžu byť ich poskytovateľom.
„Ide aj o príklad symbiózy obnoviteľných zdrojov energie, keď regulovateľné obnoviteľné zdroje pomáhajú rozvoju iných OZE,“ mieni predseda Slovenskej bioplynovej asociácie Vladimír Šošovička.
Bioplynové stanice prepojil agregátor
Agregačný blok vytvorilo deväť bioplynových staníc so 16 kogeneračnými jednotkami, ktoré vyrábajú elektrinu z bioplynu. Nachádzajú sa v rôznych regiónoch Slovenska na území troch distribučných spoločností.
Celkový inštalovaný výkon bloku je 8,25 MW, čo z neho robí najväčší agregačný blok z bioplynových staníc na Slovensku a patrí medzi jeden z mála nezávislých agregačných blokov v krajine.
„Kogeneračné jednotky bioplynových staníc môžu vyrábať ako doteraz. Pri dostatku vstupnej suroviny môžu ísť na plný výkon a v prípade aktivácie zápornej „sekundárky“ aFRR- sa ich výkon zníži na približne polovicu inštalovaného výkonu,“ vysvetľuje Marian Smik, výkonný riaditeľ spoločnosti GreenBat, ktorá v projekte figuruje ako agregátor. Teda ten, kto bioplynové stanice „dáva dokopy“ a na diaľku sčasti riadi ich výkon v závislosti od požiadaviek SEPS.
GreenBat bol jednou z 23 firiem, ktoré si SEPS cez tender vybrala na poskytovanie (časti) podporných služieb v roku 2025. „Uspeli sme v ročnom výberovom konaní aj s agregačným blokom bioplynových staníc s výkonom 3 MW na zápornú sekundárnu reguláciu aFRR-,“ doplnil M. Smik (prečo nejde o celý inštalovaný výkon bloku, rozoberáme ďalej v článku – pozn. red.).
Kogeneračné jednotky museli certifikovať
Na to, aby sa však mohli bioplynové stanice do poskytovania podporných služieb reálne zapojiť, museli získať certifikáciu. Tá si vyžiadala riešenie rôznych technologických aspektov, vrátane koordinácie výroby, vlastnej spotreby a prevádzky viacerých zdrojov v rámci jedného bloku.
Základným predpokladom na zapojenie do agregácie je schopnosť bioplynovej stanice prispôsobiť výrobu elektriny podľa pokynov riadiaceho systému agregátora. V závislosti od typu podpornej služby sú v technických podmienkach SEPS definované požiadavky na toleranciu a rýchlosť zmeny výkonu.
Kogeneračná jednotka v bioplynovej stanici | Foto: ENERGIE-PORTAL.SK
Ako vysvetľuje Tomáš Rajčan, Head of Energy utilities and Manufacturing spoločnosti IPESOFT, ktorá stojí za certifikáciou a nastavením agregačného bloku, technické podmienky SEPS umožňujú poskytovanie podpornej služby od výkonu na úrovni aspoň 1 MW.
„Preto je zvyčajne potrebné zapojiť viac kogeneračných jednotiek do jedného agregovaného bloku tak, aby sumárna flexibilita pri zmene výkonu dosiahla aspoň 1 MW. Do agregácie podporných služieb je možné zapojiť kogeneračnú jednotku s flexibilným rozsahom už od 10 kW, z praktického a najmä ekonomického hľadiska však odporúča agregovať jednotky s flexibilným rozsahom minimálne 100 - 200 kW,“ hovorí T. Rajčan.
Ďalšou požiadavkou je, že každá „kogeneračka“ zapojená do agregácie musí dodržiavať vopred naplánovaný výkonový diagram, pričom tolerancia odchýlky od plánu by nemala presiahnuť 10 % z ponúkaného rozsahu flexibility.
Okrem toho je dôležitá aj rýchlosť zmeny výkonu. V prípade podporných služieb typu aFRR je požiadavka na zmenu výkonu v plnom rozsahu do piatich minút, pre podporné služby typu mFRR je to do 12,5 minúty od povelu z dispečingu SEPS.
„Vzhľadom na značnú závislosť presnosti regulácie a stability výkonu kogeneračných jednotiek od typu paliva a celkového vyladenia technologických procesov v bioplynových staniciach je vhodné do agregácie zapojiť väčší počet kogeneračných jednotiek tak, aby boli zabezpečené dostatočné rezervy z hľadiska presnosti aj rozsahu regulácie ponúkanej do poskytovania podporných služieb,“ objasňuje expert IPESOFT-u.
Zostáva vám 46% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.