VSDS
VSDS
Belimo

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Čo si o novele zákona o podpore OZE myslia zástupcovia naftárskeho odvetvia a predstavitelia biopalivárov?

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Foto: Depositphotos

Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie stanovuje okrem iného aj povinnosť od budúceho roka prvýkrát primiešavať biopalivá druhej generácie do pohonných hmôt. Nafta aj benzín už obsahujú postupne rastúci podiel ekologickej zložky v podobe tzv. prvogeneračných biopalív, v súčasnosti na úrovni 8 %.

Rovnakú povinnosť určoval zákon v prípade pokročilých palív vo výške 0,5 %. Nedávna novela tento podiel znížila v najbližších dvoch rokoch na 0,2 %. Čo si o tejto zmene myslia predstavitelia biopalivárskeho a naftového odvetvia?

Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) pokladá novelu zákona za kontraproduktívnu, ale akceptuje ju. “Slovenskí výrobcovia vedia dodať na budúci rok také množstvo pokročilých biopalív, ktorým sa dá pohodlne splniť cieľ 0,5 %,” reaguje pre Energie-portal.sk Diana Štrofová, predsedníčka výkonnej rady združenia.

Opatrenie vníma iba ako prechodné a trhom vynútené. Po roku 2022 sa chcú biopalivári zamýšľať nad reálnym potenciálom biopalív druhej generácie a hľadať spolu s rafinériami a regulátorom priestor na ich navýšenie.

Tradičný palivársky sektor vidí situáciu inak. “Doterajšia referenčná hodnota podielu pokročilých biopalív pre roky 2020-2024 na úrovni 0,5 % bola stanovená na základe európskej smernice ako motivačná hodnota pre rozvoj odvetvia výroby a používania pokročilých biopalív. Keďže však išlo o predbežnú hodnotu, platné znenie zákona o OZE umožňovalo nesplniť povinnosť, ak je dôvodom fyzická nedostupnosť biopaliva v členských štátoch,” reaguje Zuzana Oprchalová, riaditeľka Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu.

Výrobcovia fosílnych palív zmenu zákona nevnímajú ako zníženie podielu pokročilých biopalív v pohonných látkach, lebo ich pridávanie do benzínu a nafty bude povinné prvýkrát iba od budúceho roku.

Ambicióznejší ako európska smernica

Skutočnosťou je, že s transpozíciou príslušnej smernice do legislatívy sa nie všetky krajiny ponáhľajú. Iné, naopak, si stanovujú ešte vyššie ciele ako vyplývajú z európskej legislatívy. 

“Majorita štátov ciele nastavené má a tí, ktorí to myslia s OZE vážne a disponujú domácimi surovinami a priemyslom, ako napríklad Švédsko, idú logicky aj nad rámec stanovený smernicou. Ostatné členské štáty musia ciele pre pokročilé biopalivá zaviesť do 30.6.2021,” objasňuje Diana Štrofová.  

Podľa nej však EÚ už dlhodobejšie veľmi nešťastne a neefektívne reguluje používanie biopalív. Napríklad stále platná smernica RED I určuje nepovinný motivačný cieľ 0,5 %.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Skokový nárast podielu OZE, ku ktorému podľa Eurostatu na Slovensku došlo v roku 2019, si vyžiada zmenu slovenskej stratégie pre obnoviteľné zdroje.

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

Tri nové vyhlášky chce ÚRSO predložiť v priebehu apríla. Tu sú prvé podrobnosti.

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

JAVYS vlani vo svojich jadrových zariadeniach nezaznamenala žiadnu udalosť, ktorá by podliehala hláseniu dozorným orgánom.