Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Čo si o novele zákona o podpore OZE myslia zástupcovia naftárskeho odvetvia a predstavitelia biopalivárov?

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Foto: Depositphotos

Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie stanovuje okrem iného aj povinnosť od budúceho roka prvýkrát primiešavať biopalivá druhej generácie do pohonných hmôt. Nafta aj benzín už obsahujú postupne rastúci podiel ekologickej zložky v podobe tzv. prvogeneračných biopalív, v súčasnosti na úrovni 8 %.

Rovnakú povinnosť určoval zákon v prípade pokročilých palív vo výške 0,5 %. Nedávna novela tento podiel znížila v najbližších dvoch rokoch na 0,2 %. Čo si o tejto zmene myslia predstavitelia biopalivárskeho a naftového odvetvia?

Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) pokladá novelu zákona za kontraproduktívnu, ale akceptuje ju. “Slovenskí výrobcovia vedia dodať na budúci rok také množstvo pokročilých biopalív, ktorým sa dá pohodlne splniť cieľ 0,5 %,” reaguje pre Energie-portal.sk Diana Štrofová, predsedníčka výkonnej rady združenia.

Opatrenie vníma iba ako prechodné a trhom vynútené. Po roku 2022 sa chcú biopalivári zamýšľať nad reálnym potenciálom biopalív druhej generácie a hľadať spolu s rafinériami a regulátorom priestor na ich navýšenie.

Tradičný palivársky sektor vidí situáciu inak. “Doterajšia referenčná hodnota podielu pokročilých biopalív pre roky 2020-2024 na úrovni 0,5 % bola stanovená na základe európskej smernice ako motivačná hodnota pre rozvoj odvetvia výroby a používania pokročilých biopalív. Keďže však išlo o predbežnú hodnotu, platné znenie zákona o OZE umožňovalo nesplniť povinnosť, ak je dôvodom fyzická nedostupnosť biopaliva v členských štátoch,” reaguje Zuzana Oprchalová, riaditeľka Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu.

Výrobcovia fosílnych palív zmenu zákona nevnímajú ako zníženie podielu pokročilých biopalív v pohonných látkach, lebo ich pridávanie do benzínu a nafty bude povinné prvýkrát iba od budúceho roku.

Ambicióznejší ako európska smernica

Skutočnosťou je, že s transpozíciou príslušnej smernice do legislatívy sa nie všetky krajiny ponáhľajú. Iné, naopak, si stanovujú ešte vyššie ciele ako vyplývajú z európskej legislatívy. 

“Majorita štátov ciele nastavené má a tí, ktorí to myslia s OZE vážne a disponujú domácimi surovinami a priemyslom, ako napríklad Švédsko, idú logicky aj nad rámec stanovený smernicou. Ostatné členské štáty musia ciele pre pokročilé biopalivá zaviesť do 30.6.2021,” objasňuje Diana Štrofová.  

Podľa nej však EÚ už dlhodobejšie veľmi nešťastne a neefektívne reguluje používanie biopalív. Napríklad stále platná smernica RED I určuje nepovinný motivačný cieľ 0,5 %.

 
 

Zostáva vám 50% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Čistý zisk im stúpol na osemnásobok. ČEZ ukázal výsledky, štátu odvedie miliardy

Základným krokom pre vyriešenie energetickej krízy bolo zabezpečenie prístupu k dodávkam LNG, hovorí šéf skupiny Daniel Beneš.

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Niektorí majitelia fotovoltických elektrární musia štátu zaplatiť daň

Spotrebná daň z elektriny sa vzťahuje na fotovoltické panely od určitého výkonu. Majitelia však môžu požiadať o vrátenie dane.

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Projekt rozdelili do dvoch fáz, prvá sa má rozbehnúť už o pár mesiacov.