Zavádzanie pokročilých biopalív trvá dlhšie, ako sa čakalo, konštatuje nová správa.
Politike EÚ v oblasti biopalív chýba dlhodobá perspektíva a odvetvie naráža na množstvo bariér. Biopalivá zatiaľ na trhu nie sú ekonomicky konkurencieschopné a nie sú vždy šetrné k životnému prostrediu.
Vo svojej najnovšej správe to konštatuje Európsky dvor audítorov. Správa takisto upozorňuje, že výrobu limitujú problémy s dostupnosťou biomasy a presadzovanie tzv. pokročilých biopalív trvá dlhšie, než sa očakávalo.
V článku sa dozviete:
- aký je problém s dostupnosťou biomasy na výrobu biopalív,
- ako je to s plnením cieľov EÚ,
- čo pre biopalivá znamená obmedzovanie spaľovacích motorov,
- na aké ekologické dopady biopalív audítori upozorňujú.
Čo sú biopalivá
Biopalivá sú v nedávno aktualizovanej smernici EÚ o energii z obnoviteľných zdrojov definované ako „kvapalné palivá určené pre dopravu a vyrobené z biomasy“ a musia spĺňať určité kritériá udržateľnosti.
Väčšina biopalív spotrebovaných v EÚ sa vyrába na báze plodín a ide najmä etanol a bionafta. Biopalivá sa pritom považujú za alternatívu k fosílnym palivám a ich cieľom je najmä prispieť k zníženiu emisií skleníkových plynov v doprave.
Čo zistili audítori
Audítori vo svojej správe poukazujú, že v období rokov 2014 - 2020 boli na výskumné projekty a podporu biopalív vyčlenené finančné prostriedky EÚ v objeme 430 mil. eur.
„Avšak prechod od prvotného laboratórneho výskumu do výrobnej fázy môže trvať minimálne desaťročie. Navyše politika, právne predpisy a priority EÚ v oblasti biopalív sa často menili, v dôsledku čoho sa toto odvetvie stalo menej atraktívnym a tieto zmeny mali vplyv aj na rozhodnutia investorov,“ konštatuje Európsky dvor audítorov.
Problémom, ktorý audítori osobitne vyzdvihujú, je chýbajúca jasná stratégia. Dobrým príkladom je podľa audítorov letecká doprava. Toto odvetvie sa ťažko elektrifikuje, takže možnosťou dekarbonizácie by mohli byť práve pokročilé biopalivá. V novom právnom predpise o iniciatíve ReFuelEU Aviation prijatom v roku 2023 sa požadovaná úroveň udržateľného leteckého paliva – vrátane biopalív – na rok 2030 stanovuje na úrovni 6 %, teda približne 2,76 milióna ton ropného ekvivalentu. V súčasnosti však potenciálna výrobná kapacita v EÚ ledva dosahuje len desatinu tohto množstva.
„A na rozdiel od USA, na úrovni EÚ zatiaľ neexistuje plán na urýchlenie výroby. Budúcnosť biopalív v cestnej doprave je tiež veľmi nejasná. Stávka na elektrické vozidlá v kombinácii s plánovaným ukončením nových benzínových a naftových automobilov do roku 2035 by mohli znamenať, že biopalivá nemajú v cestnej doprave v EÚ veľkú budúcnosť,“ uviedol audítorský dvor v tlačovej správe.
Ďalšie úskalie audítori vidia v tom, že prínosy biopalív pre životné prostredie sú často preceňované. Napríklad biopalivá zo surovín, ktorých pestovanie si vyžaduje pôdu (a môže sa s nimi spájať odlesňovanie), môžu podľa nich mať nepriaznivý vplyv na biodiverzitu, pôdu a vodu. „To nevyhnutne vyvoláva etické otázky týkajúce sa relatívnych priorít palív a potravín.“
Zavádzanie biopalív okrem toho podľa správy obmedzuje aj dostupnosť biomasy. Audítori pripomínajú očakávanie Európskej komisie, že biopalivá zvýšia energetickú nezávislosť. V skutočnosti sa však v priebehu rokov závislosť od tretích krajín prudko zvýšila v dôsledku rastúceho dopytu po biomase. V praxi ide napríklad o dovoz použitého kuchynského oleja z Číny, Spojeného kráľovstva, Malajzie či Indonézie.
Dovoz použitého kuchynského oleja do krajín EÚ z krajín mimo EÚ
Zdroj: Európsky dvor audítorov
„Faktom je, že odvetvie biopalív súperí o suroviny s inými odvetviami, najmä s potravinárskym sektorom, ale aj s kozmetickým, farmaceutickým sektorom a odvetvím bioplastov,“ upozorňujú audítori.
Keďže biopalivá sú drahšie ako fosílne palivá, zatiaľ nie sú ekonomicky životaschopné. „A emisné kvóty sú v súčasnosti lacnejšie ako znižovanie emisií CO2 používaním biopalív, čo krajiny EÚ vo svojich fiškálnych politikách nie vždy uprednostňujú.“
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.