SPP - distribúcia vlani vydala záruky pôvodu na 50 GWh biometánu. Zmluvy už podpísali s ďalšími výrobcami, ktorí sa chcú pripojiť do siete.
Chcete elektrinu vyrobenú čisto z obnoviteľných zdrojov? S takouto ponukou sa na odberateľov obracajú viacerí dodávatelia energií, ktorí za dodatočný poplatok ponúkajú bonusovú službu v podobe „zelenej elektriny.“
Umožňujú im to špeciálne certifikáty - záruky pôvodu, ktoré preukazujú, že určitý objem elektriny bol vyrobený napríklad vo vodnej či solárnej elektrární. Pre výrobcu elektriny je zas certifikát dodatočným príjmom.
Záruky pôvodu elektriny v pravidelných elektronických aukciách ponúka organizátor trhu s elektrinou (OKTE) a vo vlastných súťažiach napríklad aj Slovenské elektrárne. Od roku 2023 však na Slovensku existuje aj Register obnoviteľných plynov, ktorý administruje a v rámci ktorého záruky pôvodu na obnoviteľné plyny vydáva spoločnosť SPP - distribúcia.
„Záruky pôvodu plynu sú certifikáty potvrdzujúce, že konkrétne množstvo dodaného plynu pochádza z obnoviteľných zdrojov, ako je biometán alebo obnoviteľný vodík. Ich nákup môže byť zaujímavý pre viaceré subjekty,“ vysvetľuje Dávid Kančo, generálny seketár Slovenskej bioplynovej asociácie (SBA).
Certifikáty môžu podľa neho byť zaujímavé napríklad pre veľké priemyselné podniky s vysokou spotrebou plynu. Tie dokážu prostredníctvom záruk pôvodu preukázať využívanie obnoviteľných zdrojov a znížiť svoju uhlíkovú stopu. Dodávatelia plynu zas môžu zákazníkom ponúkať „zelený plyn“ a dopravné spoločnosti využívajúce bioCNG alebo bioLNG môžu deklarovať nízkoemisnú alebo uhlíkovo neutrálnu prevádzku.
Prvé výsledky registra obnoviteľných plynov za rok 2023 sme na Energie-portal.sk sumarizovali vlani. Štatistika za rok 2024 ukazuje, že pohybov v registri výrazne pribudlo, hoci jediným výrobcom biometánu na Slovensku stále zostávala biometánová stanica v Jelšave. „Oproti roku 2023 evidujeme nárast celkových transakcií o 82 % za rok 2024,“ hovorí manažér externej komunikácie SPP - distribúcia Milan Vanga.
Čo je za tým?
V článku sa dozviete:
- aké transakcie prebiehali v slovenskom registri vlani,
- ako vyzerá situácia na biometánovom trhu v roku 2025,
- koľko z nových výrobcov biometánu, ktorí vlani získali dotáciu, by sa mali teraz pripojiť do siete,
- aké sú ceny záruk pôvodu biometánu a prečo sa rôznia.
Najviac záruk odišlo do Nemecka
Každá záruka pôvodu predstavuje energetickú hodnotu jednej mehgawatthodiny (MWh) biometánu vpusteného do plynárenskej infraštruktúry a má platnosť 12 mesiacov od ukončenia výroby obnoviteľného plynu. Využiť sa tak musí v priebehu jedného roka.
Ako vyplýva zo štatistiky plynárov, v minulom roku 2024 SPP - distribúcia vydala záruky pôvodu na 49 900 MWh vyrobeného biometánu, čo oproti predošlému roku predstavuje nárast zhruba o polovicu. M. Vanga vysvetľuje, že dôvodom je navýšenie výroby v Jelšave (na základe meraní na vstupe do distribučnej siete), keďže iný výrobca sa do siete vlani nepripojil.
Foto: ENERGIE-PORTAL.SK
„Evidujeme tiež nárast počtu držiteľov komerčných účtov z jedenástich ku koncu roka 2023 na dvadsaťštyri k 31. decembru 2024,“ doplnil M. Vanga. Účet v registri pritom v súčasnosti majú v roli obchodníkov vedení napríklad najväčší dodávatelia plynu ako SPP, VSE či ZSE Energia a ako odberatelia plynu tiež Veolia Komodity Slovensko, Slovnaft či TEPLÁREŇ Považská Bystrica.
„V roku 2025 očakávame ďalší rast v objeme transakcií jednak z dôvodu pripojenia ďalších dvoch až troch výrobní biometánu do našej siete a tiež plánujeme pripojiť register do novovzniknutého AIB Gas Hub-u, čo rozšíri možnosti pre cezhraničný export a import záruk pôvodu pre našich klientov,“ uviedol M. Vanga. AIB je Asociácia vydávajúcich orgánov záruk pôvodu, ktoré sú legislatívne určenými organizáciami na vydávanie záruk pôvodu v jednotlivých štátoch.
Položky ERGaR Export / Import predstavujú transakcie záruk pôvodu v rámci ERGaR Hub centra, kde bolo za rok 2024 zo Slovenska exportovaných 29 116 záruk vydaných na Slovensku do nemeckého registra. Naopak do slovenského registra bolo importovaných 8 424 záruk pôvodu vydaných v dánskom a holandskom registri v rovnakom období minulého roka.
Zdroj: SPP - distribúcia
Okrem toho bolo v rámci slovenského registra vlani medzi držiteľmi účtov presunutých 48 869 záruk pôvodu. „Išlo predovšetkým o prevody záruk medzi výrobcom, obchodníkmi a odberateľmi plynu,“ objasnil M. Vanga.
Poslednou z piatich položiek v grafickom prehľade je necelých 18 GWh zrušených certifikátov. Dôvodom podľa M. Vangu je, že klienti registra vlani „uplatnili zrušením“ 17 719 záruk pôvodu pre deklarovanie podielu obnoviteľnej energie na spotrebovanom zemnom plyne.
Tento rok pripoja ďalších
Pre prevádzkovateľov bioplynových staníc je výroba biometánu popri nových príležitostí v elektroenergetike (viac o nich tu) príležitosťou, ako nájsť nový biznis model po skončení podpory doplatkom.
Transformácia na výrobu biometánu si však vyžaduje veľkú počiatočnú investíciu. Kým prvú jelšavskú výrobňu rozbehli bez podpory z verejných zdrojov (šéf firmy sa podelil o skúsenosti v diskusii Energie-portal.sk), na „upgrade“ ďalších bioplyniek štát vlani rozdal dotácie.
Do celkovej kalkulácie každého prevádzkovateľa bioplynky však zároveň logicky vstupuje aj očakávaná cena plynu a predpokladaná cena záruk.
Foto: ENERGIE-PORTAL.SK
Podľa D. Kanča z bioplynovej asociácie sa cena záruk pôvodu pre pokročilý biometán (s úsporou emisií minimálne 100 g CO2 na kWh) na trhu pohybuje okolo 80 eur/MWh. „Tento typ biometánu je vyrábaný najčastejšie z vedľajších živočíšnych produktov, najmä maštaľného hnoja a kuracieho trusu, ktoré sú najvhodnejšou surovinou z hľadiska emisnej úspory,“ vysvetľuje generálny sekretár SBA.
Existujú pritom rôzne možnosti mixu vstupných surovín, akými sú napríklad maštaľný hnoj, biologicky rozložiteľný odpad a určitý podiel energetických plodín. Pri takomto mixe je už ale už ale cena na trhu nižšia.
„Pokiaľ ide o cenu samotného plynu, v zimných mesiacoch sa pohybuje v rozmedzí 45 – 55 eur/MWh, zatiaľ čo v minulom letnom období klesol na približne na 35 eur/MWh,“ sumarizuje D. Kančo cenový vývoj v plynárenstve. „Tento rozdiel poukazuje na sezónne výkyvy cien plynu, pričom cena záruk pôvodu zostáva stabilnejšia a odvíja sa od dopytu po obnoviteľných zdrojoch v rámci dekarbonizačných stratégií firiem a štátov.“
Plynári podľa slov M. Vangu vnímajú výrobu biometánu ako strategickú súčasť energetickej bezpečnosti EÚ a očakávajú ďalšiu verejnú podporu a rast produkcie v nadchádzajúcom období. Svedčiť o tom má aj viacero projektov konverzie jestvujúcich bioplynových staníc na výrobne biometánu naprieč Slovenskom, ktoré uspeli v spomínanej dotačnej výzve.
„Takmer všetky subjekty, ktoré vo výzve uspeli už majú podpísanú zmluvu o pripojení do našej distribučnej siete. Predpokladáme teda, že im budeme vydávať aj záruky pôvodu,“ uzatvára M. Vanga.
Stiahnite si:
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.