Štát aktuálne podporuje nové batériové úložiská cez dotačnú výzvu z Plánu obnovy.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), štátny prevádzkovateľ prenosovej sústavy, v minulom týždni rozhodla o dočasnom pozastavení nových certifikácií na poskytovanie podporných služieb typu aFRR pre zariadenia s obmedzenou zásobou energie. Tými sú hlavne batériové úložiská (BESS), ktoré v uplynulých dvoch rokoch pribúdajú aj na slovenskom trhu.
Podporné služby typu aFRR (rezerva na obnovenie frekvencie s automatickou aktiváciou) sú jedným zo štyroch typov podporných služieb, ktoré môžu batériové úložiská – samostatne alebo v kombinácii s inými zariadeniami – poskytovať podľa aktuálnych technických podmienok SEPS.
Prevádzkovateľ prenosovej sústavy svoj krok odôvodnil tým, že viacero poskytovateľov podporných služieb upozornilo na nastavenie súčasných pravidiel pre aFRR a možné riziká pre bezpečnosť elektrizačnej sústavy. SEPS pritom zdôrazňuje, že potenciál nových technológií si uvedomuje, ale optimálne nastavenie pravidiel pre batérie poskytujúce podporné služby by malo vychádzať z komplexnej štúdie.
„Keďže sme dostali niekoľko podnetov z externého prostredia upozorňujúcich na riziká, rozhodli sme sa začať diskusiu s partnermi a zadať vypracovanie štúdie na spresnenie podmienok pre poskytovanie a vyhodnocovanie podporných služieb z batériových riešení a do jej vyhodnotenia dočasne pozastaviť proces predbežného posúdenia nových poskytovateľov podporných služieb a certifikácie zariadení s obmedzenou zásobou energie,“ vysvetlil v rozhovore pre Slovenskú tlačovú agentúru Marián Širanec, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ Slovenského elektronenergetického dispečingu a obchodu SEPS.
Za posledné roky na Slovensku vyrástlo viacero batériových inštalácií, ktoré už získali certifikáciu na poskytovanie podporných služieb - prvé z nich certifikovali ešte v auguste 2022. Štát zároveň podporuje výstavbu nových batérií aj z Plánu obnovy, a to cez výzvu otvorenú do 28. marca 2024. Podmienky výzvy nehovoria o tom, že batérie musia poskytovať podporné služby aFRR, ale balík, ktorý vstúpil do hry, nie je malý: investori si cez túto výzvu rozdelia desiatky miliónov eur.
Ako sa na situáciu pozerajú dotknutí hráči? A čo by podľa nich malo nasledovať? Zisťovali sme medzi účastníkmi trhu.
Aké sú reakcie
Andrea Straková Fedorková, predsedníčka Slovenskej batériovej aliancii (SBaA), ktorá združuje 28 členov aktívnych v oblasti výskumu a výroby batériových článkov a inštalácií batériových systémov, pripomína, že väčšina štátov EÚ masívne podporuje výstavbu batériových úložísk vzhľadom na potrebu regulácie siete pri enormnom náraste výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Za dobrú správu považuje, že Slovensko nastavilo podporu cez Plán obnovy a odolnosti. Pozastavenie certifikácií v tomto kontexte vníma ako „problematické,“ keďže prišlo len 16 dní pred uzatvorením výzvy. Môže to podľa nej znížiť čerpanie alokovaných prostriedkov, hoci výzva je koncipovaná širšie.
„V rámci výzvy na zvýšenie flexibility sústavy pre vyššiu integráciu OZE pravdepodobne aj tak bude inštalovaných niekoľko desiatok MW batériových úložísk. Výzva podporuje stand-alone baterky a samotný cieľ výzvy je zameraný na zvyšovanie flexibility sústavy, a preto je dôležité vytvoriť podmienky pre viaceré aplikácie pre batériové úložiská, nielen pre FCR,“ mieni predsedníčka SBaA.
Konateľ spoločnosti GreenBat Marian Smik zdôrazňuje, že vyhodnotenie kvality a dostupnosti aFRR prebieha pre BESS rovnako ako pre iné certifikované zdroje podporných služieb podľa technických podmienok SEPS.
„Batériové úložiská spĺňajú všetky štandardy a technické podmienky SEPS. Po viacerých kolách rokovaní prebehla predcertifikácia a následne certifikácia batériových úložísk sekundárnej regulácie pre aFRR, ktorá preukázala v reálnej praxi schopnosť poskytovania aFRR+ z BESS pri splnení všetkých technických podmienok,“ hovorí M. Smik.
Ján Paulíny, riaditeľ obchodu a marketingu spoločnosti IPESOFT, ktorá je ďalším z kľúčových hráčov na trhu, si myslí, že rozhodnutie o pozastavení certifikácií by malo vyústiť do úpravy technických podmienok v „blízkej dobe.“ Zdôrazňuje, že nástrojov na zabezpečenie stability v sústave je viacero, ale ako podľa neho ukázali posledné roky, BESS majú svoje miesto.
„Po technickej stránke má zrejme opodstatnenie určiť zmysluplne limitácie technológií jednotlivých zariadení tak, aby výsledný mix v danej službe pokryl bezpečne potreby prenosovej sústavy,“ konštatuje J. Paulíny. Ako zároveň pripomína, otváranie trhu s podpornými službami, ku ktorému dôjde pripojením k platformám MARI a PICASSO, bude mať nezanedbateľný vplyv na ekonomiku všetkých poskytovateľov.
Na tento aspekt poukazuje tiež projektový manažér spoločnosti ENERGE Matúš Meliš, podľa ktorého môžu správne nastavené batériové úložiská zlepšiť stabilitu siete a zároveň znížiť náklady na regulačné služby.
„Tento trend pozorujeme aj v iných krajinách, ku ktorým sa čoskoro pripojíme pomocou platforiem MARI a PICASSO. Veríme, že SEPS po zrealizovaní štúdie čoskoro obnoví certifikácie a využije možnosti BESS technológie, prípadne jej kombinácie s ostatnými zdrojmi pre poskytovanie podporných služieb,“ reaguje M. Meliš.
Predsedníčka SBaA pripomína, že pripojenie k európskym platformám umožní zadávanie ponúk na regulačnú elektriny aj mimo Slovenska. „Pokiaľ však nebude zariadenie certifikované na Slovensku, ponuka na dodávku regulačnej elektriny do platformy nemôže byť zadaná. Zamedzenie certifikácie batériovým úložiskám pre aFRR by spôsobilo zníženie počtu inštalácii batériových úložísk na Slovensku s efektom nižšej schopnosti flexibility energetickej sústavy,“ upozorňuje Straková Fedorková.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.