Plynový kondenzačný kotol, solárne panely či tepelné čerpadlo? To, ktorý vykurovací systém je pre vašu budovu najlepšie riešenie, závisí od konkrétneho prípadu – od požadovaného výkonu, zdroja energie a vašich individuálnych nárokov.
Výber vykurovacieho systému pre jednotlivé domácnosti a typy budov sa líši prípad od prípadu. Náš stručný a ucelený prehľad vám pomôže zorientovať sa, aký vykurovací systém bude pre vás tou najvýhodnejšou voľbou.
Kondenzačný kotol
Kondenzačná technika využíva teplo, ktoré vzniká pri spaľovaní vykurovacieho plynu alebo oleja, ako i tepelnú zložku, ktorú bežná vykurovacia zložka nedokáže využiť. „Kondenzačné kotly odoberajú takmer všetko teplo obsiahnuté v spalinách a využíva ho na vykurovanie a ohrev,“ uvádza jeden z výrobcov vykurovacej techniky Viessmann.
Využiť tento zdroj tepla sa oplatí, ak už máte k dispozícii plynovú prípojku a inštalácia kotla si nebude vyžadovať dodatočné náklady na jej vybudovanie.
Kondenzačné kotly sa líšia rozmermi, väčšina zariadení však nemá veľké nároky na priestor. Ich výhodou je taktiež nenáročná obsluha a údržba. Kondenzačné kolty nepotrebujú časovače pre horúcu vodu, keďže produkovať ju začnú v čase, keď jej v systéme začne ubúdať.
Kotol na pelety alebo drevo
Kotol na tuhé palivo môže byť alternatívou pre vykurovanie vašej budovy v prípade, že máte dostatok úložného priestoru. Priestor budete taktiež potrebovať pre vykurovací zásobník s objemom aspoň tisíc litrov.
Podľa mnohých porovnaní sú kotly na pelety či drevo výhodné riešenie z nákladového hľadiska. „Drevené pelety pozostávajú z odpadového dreveného materiálu a sú konkurencieschopné k iným palivám používaným na kúrenie. Ich ceny sú väčšinou stabilné, keďže nezávisia od vonkajších faktorov, akými je cena fosílnych palív,“ zhrnul portál Greematch.co.uk.
Staršie typy roštových kotlov, ktoré spaľujú tuhé palivo, dosahujú účinnosť menej ako 80 %. Účinnosť nových kotlov na pelety sa pohybuje zvyčajne nad 85 %, čo môže niekedy predstavovať aj štvrtinovú úsporu paliva.
Argumentom v prospech tohto spôsobu vykurovania je i životné prostredie. Drevo či drevené pelety sú obnoviteľným zdrojom energie. Stromy pri svojom raste zároveň spotrebúvajú oxid uhličitý, čo kompenzuje vznik tohto plynu pri horení v kotle.
Tepelné čerpadlo
Máte podlahové kúrenie alebo veľkoryso dimenzované vykurovacie plochy? Vykurovanie prostredníctvom tepelného čerpadla prebieha pri nižších vykurovacích teplotách, ako v prípade zariadení. Väčšia plocha, ktorá odovzdáva teplo do priestoru, je preto predpokladom práve pre túto vykurovaciu technológiu.
Tepelné čerpadlo môže byť alternatívou pre vykurovanie vašej budovy, ak máte možnosť vykonať na vašom pozemku vrt alebo máte k dispozícii vodu zo studne a dokážete poskytnúť priestor pre vykurovací zásobník s objemom až tisíc litrov.
Hlavnou nevýhodou je vysoká cena tepelných čerpadiel a súvisiaceho vybavenia. Efektívnosť týchto zariadení je spravidla vysoká, no závisí od teploty vzduchu okolitého prostredia. Tepelné čerpadlo vyžaduje tiež samostatnú kotolňu a vonkajšia časť zariadenia sa vyznačuje zvýšenou hlučnosťou, hoci túto vlastnosť sa výrobcovia snažia postupne zlepšovať.
Slnečné kolektory
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.