NO DIG konferencia
VSE
Belimo 2

Aký výkon kotla zvoliť?

Pre výber kotla a jeho optimálne fungovanie je dôležité vopred určiť potrebný výkon. Poradíme ako.

Aký výkon kotla zvoliť?

Foto: Fotolia

  • Téma |  14.07.2017 |  Martin Rojko

Výkon kotla patrí k základným parametrom, ktoré je potrebné zvažovať pri kúpe nového tepelného zdroja. V nasledujúcich riadkoch nájdete podrobnejšie informácie o tom, prečo je výkon plynového, elektrického kotla alebo kotla na drevo, či iné tuhé palivo dôležitý pre optimálnu prevádzku zariadenia.

Dozviete sa, čo je to modulácia výkonu kotla, prečo je dôležitá, ako vypočítať výkon kotla a aké spôsoby výpočtu výkonu kotla existujú a čo k tomu potrebujete poznať.

Na základe toho sa potom môžete lepšie rozhodnúť, aký kotol do rodinného domu, bytovky, kancelárskej budovy či obchodu je najlepší. Tento výber by ste však mali za každých okolností prediskutovať s odborníkmi.

Čo je modulácia výkonu kotla a prečo je dôležitá

Výkon kotla na vykurovanie je jednou z najdôležitejších vlastností vykurovacieho zariadenia. Výkon kotla závisí predovšetkým od toho, aké množstvo tepla je potrebné dodať do daného priestoru (bytu, domu, kancelárie, obchodu, či iného typu priestoru), aby bola vytvorená tepelná pohoda pre obyvateľov, nájomcov, zákazníkov.

VIESSMANN

Kotol funguje na vyššom výkone pri nízkej vonkajšej teplote. Pri vyšších teplotách, naopak, je potrebný oveľa menší výkon.

Ovládanie výkonu kotla zabezpečuje takzvaná výkonová modulácia. Moduláciu možno zjednodušene prirovnať k regulácii plameňa klasického plynového sporáka.

Keď potrebujeme, aby sa voda v hrnci zohriala rýchlo a na vysokú teplotu, tak nastavíme čo najväčší plameň. Naopak, ak potrebujeme zohriať vodu v hrnci pomaly na nižšiu teplotu a udržiavať ju, tak nastavíme malý plameň.

Kotol mení svoj výkon automaticky podľa monitorovaných a vyhodnocovaných vstupných parametrov. Podľa nich potom nastavuje optimálny výkon na prevádzku.

VIESSMANN

Široká lineárna modulácia výkonu kotla umožňuje rovnomerné vykurovanie priestoru bez zbytočného cyklovania kotla. Cyklovanie kotla predstavuje vlastne časté vypínanie a zapínanie, čo prináša zvýšené opotrebovávanie jednotlivých častí kotla a nehospodárnu prevádzku.

Každý kvalitný kotol je vyrobený spôsobom, aby vedel plynule regulovať svoj výkon v čo najväčšom rozsahu. Napríklad od 10 % nominálneho výkonu až po samotný nominálny výkon.

Pre veľkú časť vykurovacieho obdobia (zhruba až tri štvrtiny sezóny) pre kúrenie v domoch stačí 15 až 50 % nominálneho výkonu kotla.

Najväčším prínosom moderných kotlov je schopnosť pracovať s maximálnou účinnosťou bez potreby cyklovania, to znamená len moduláciou výkonu aj v prípade najbežnejších vonkajších teplôt v rozmedzí 5 – 15°C.

VSE

Ako vypočítať výkon plynového, elektrického kotla alebo kotla na tuhé palivo?

Ak ste sa rozhodli kúpiť nový kotol, mali by ste si najskôr ujasniť, čo vlastne od vašeho vykurovacieho zariadenia očakávate a akú veľkú sumu ste ochotní investovať do kúpy.

Dôležitým faktorom je aj použité palivo a veľkosť objektu alebo miestností, ktoré chcete prostredníctvom kotla vykurovať. Od týchto vlastností totiž závisí maximálny výkon kotla, ktorý je potrebné vypočítať ešte pred samotnou kúpou.

Správny výkon je nutné vždy vybrať na základe projektového výpočtu, kde sú určené tepelné straty budovy. Správne naprojektovaný kotol zabezpečí dostatok tepla aj v chladných aj prechodných obdobiach v roku a dovoľuje znížiť výkon na optimálnu hodnotu.

Ak takýto výpočet nemáte, pre orientáciu Vám môžu pomôcť tabuľky na predbežný výber kotla.

Aký výkon kotla zvoliť?” NAME=

Orientačný výkon kotla, potrebný na vykúrenie priestorov, si môžete vypočítať aj sami. Následne zúžiť výber na zariadenia spĺňajúce kritériá a na záver sa rozhodnúť pre konkrétny kotol.

Samozrejme, ide iba o orientačný výpočet výkonu kotla a odporúčame konzultovať túto problematiku s odborníkmi. Rovnako tak je potrebné sa pri výbere konkrétneho kotla poradiť s projektantom budovy alebo vykurovacieho systému.

K tomu, aby sme mohli aspoň orientačne určiť požadovaný výkon kotla, musíme poznať niekoľko dôležitých údajov. Hlavne obytnú plochu domu, celkový súčet objemu vykurovaných miestností, vek budovy.

Prípadné zateplenie a určenie, či inštalovaný vykurovací systém je novší alebo starší. Jednou z možností, ako vypočítať orientačný výkon kotla, je na základe nasledovnej tabuľky:


Obytná plocha
Nová budova s dobrou izoláciou a moderným vykurovacím systémom
Budova z 80.-90. rokov s dobrým zateplením a moder. vykur. systémom
Nezateplená budova z 80.-90. rokov a starším vykur. systémom
Nezateplená budova z 80. rokov s moderným vykur. systémom
Budova zo 70. rokov s dobrým zateplením a starším vykur. systémom
Budova zo 70-tych rokov a staršia, nezateplená, so starým vykur. systémom
Do 60 m2
4 kW
5 kW
8 kW
7 kW
6 kW
9 kW
70 m2
5 kW
6 kW
9 kW
8 kW
7 kW
11 kW
80 m2
6 kW
7 kW
10 kW
9 kW
8 kW
12 kW
90 m2
6 kW
8 kW
12 kW
10 kW
9 kW
14 kW
100 m2
7 kW
9 kW
13 kW
11 kW
10 kW
15 kW
120 m2
8 kW
10 kW
16 kW
13 kW
12 kW
18 kW
140 m2
10 kW
12 kW
18 kW
15 kW
14 kW
21 kW
160 m2
11 kW
14 kW
21 kW
18 kW
16 kW
24 kW
180 m2
13 kW
15 kW
23 kW
20 kW
18 kW
27 kW
Zdroj: https://www.2kenergy.cz/novinky/jak-spocitat-vykon-kotle-34.html  


Potrebný výkon kotla na meter kubický vykurovaného priestoru

Niekedy sa uvádza, že na jeden meter štvorcový je potrebný výkon zhruba 70 až 80 Wattov tepelného výkonu (35-40 Wattov na meter kubický) pri novšej budove s modernou inštaláciou vykurovania.

Pri starších domoch bez tepelnej izolácie a teda väčšími tepelnými stratami domu a s tradičnou inštaláciou vykurovania sa jedná o hodnotu približne 150 až 160 Wattov na meter štvorcový (70 – 80 Wattov na m3).

Treba podotknúť, že tieto hodnoty sú iba orientačné a neberú do úvahy možné rezervy a špecifické podmienky odlišné pre každý objekt. Teda napríklad koľko členov domácnosti žije v dome, od čoho následne závisí potreba vykurovania jednotlivých miestností alebo požiadavky na množstvo teplej vody.

Jednoduchý výpočet výkonu kotla

Jedným z viacerých spôsobov ako vypočítať výkon kotla je aj tento nie zložitý postup:

1. Na základe obytnej plochy domu/priestoru a výšky jednotlivých miestností určite objem vykurovaného priestoru v metroch kubických.

2. Podľa toho, v ktorej časti Slovenska sa dom nachádza a či je zateplený alebo nie, vynásobte toto číslo nasledovnými konštantami:

číslom 25 – zateplený dom na juhu Slovenska

číslom 27 – zateplený dom na severe Slovenska

číslom 33 – ak je dom nezateplený

3. Číslo vydelíte 1000 a výsledná hodnota udáva potrebný orientačný výkon kotla v kW

Pre výber kotla a jeho optimálne fungovanie je dôležité vopred určiť potrebný výkon” NAME=

Určenie výkonu kotla podľa plochy a celkového objemu vykurovaného priestoru


Obytná plocha priestoru
Objem priestoru
Orientačný výkon kotla
112 m2
300 m3
9 kW
187 m2
500 m3
15 kW
250 m2
666 m3
20 kW
300 m2
800 m3
24 kW
375 m2
1 000 m3
30 kW
537 m2
1 433 m3
43 kW
750 m2
2 000 m3
60 kW

Orientačný potrebný výkon zdroja tepla ako aj ročnej spotreby zemného plynu v závislosti od plochy vykurovania, kvality domu a iných faktorov, si môžete sami vypočítať aj na stránke SPP.

Výber výkonu kotla záleží aj od tepelnej straty domu

Ak má vybraný kotol na vykurovanie plniť úlohu zabezpečenia optimálnej tepelnej pohody a zároveň fungovať pri čo najmenších prevádzkových nákladoch, je dôležité poznať aj tepelnú stratu domu alebo budovy.

Tepelná strata sa uvádza v projekte vykurovania a predstavuje hraničný parameter, platný len pri najnižších vonkajších teplotách.

V slovenských podmienkach je to v čase, kedy teplota vzduchu klesne pod zhruba –12 alebo –15 °C. Takéto obdobie však trvá zvyčajne maximálne pár týždňov. Bežne sa teploty v zimnej sezóne pohybujú okolo nuly.

V takých prípadoch teda postačuje výkon kotla menší ako 25 % tepelnej straty domu alebo budovy. Pri súčasných novostavbách sa táto okamžitá tepelná strata znamená pohybuje okolo 2 až 4 kW.

Práve z tohto dôvodu je dôležité pri kúpe vybrať kotol s takými parametrami, aby dokázal optimálne fungovať a zabezpečiť tepelný komfort aj pri teplotách okolo 0 °C.

Ak totiž kotol funguje nesprávne a mimo určeného rozsahu, dochádza k už spomenutému cyklovaniu. Štandardné kotly so štartovacím výkonom 6–8 kW absolvujú takýchto cyklov okolo 40 000 ročne.

Nesprávne fungovanie kotla vyúsťuje do nadmernej spotreby paliva, skracovaniu životnosti kotla a k narušeniu tepelného komfortu v budove.

Značky
kotly

Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Uvažujete, či budú slnečné kolektory výhodné riešenie aj pre vašu domácnosť či firmu? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena slnečných kolektorov závisí a za akých podmienok sa investícia oplatí.

X
X
X
X