Štúdia porovnávala energetickú a ekonomickú efektívnosť rôznych variantov zatepľovania bytoviek z hľadiska životného cyklu budovy.
Bytové domy v pôvodnom stave predstavujú objekty s výraznou energetickou náročnosťou. Najviac energie spotrebujú pri vykurovaní, ohreve vody a osvetlení. Znížiť ich energetickú náročnosť a tým pádom aj účty obyvateľov za energie možno realizovaním opatrení vedúcich ku zníženiu spotreby energií.
Medzi hlavné opatrenia patrí najmä tepelná izolácia obvodových stien, strechy, podlahy nad nevykurovaným priestorom a výmena okien. Aké materiály a v akej hrúbke je najvýhodnejšie použiť tak, aby celkové náklady počas života budovy boli čo najnižšie? Na túto otázku hľadala odpoveď štúdia vedcov zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave.
Ako modelové bytové domy poslúžili tri vybrané objekty, zastupujúce väčšinu existujúceho bytového fondu na Slovensku. Šesťpodlažný tehlový dom z 50. rokov, 13-podlažný panelový dom z 80. rokov a 8-podlažný panelák z 90. rokov. Všetky prakticky v pôvodnom stave a pripojené na systém centralizovaného zásobovania teplom.
Náklady počas životného cyklu budovy
Cieľom štúdie bolo zistiť vplyv navrhovaných opatrení v stavebných konštrukciách na náklady životného cyklu budovy a či sú navrhované opatrenia nákladovo efektívnym zlepšením energetickej hospodárnosti budovy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.