Eversheds Sutherland
DTE
INNOGY

Aký tepelno-izolačný materiál je najvýhodnejší pri obnove bytového domu?

Štúdia porovnávala energetickú a ekonomickú efektívnosť rôznych variantov zatepľovania bytoviek z hľadiska životného cyklu budovy.

Aký tepelno-izolačný materiál je najvýhodnejší pri obnove bytového domu?

Foto: Fotolia

Bytové domy v pôvodnom stave predstavujú objekty s výraznou energetickou náročnosťou. Najviac energie spotrebujú pri vykurovaní, ohreve vody a osvetlení. Znížiť ich energetickú náročnosť a tým pádom aj účty obyvateľov za energie možno realizovaním opatrení vedúcich ku zníženiu spotreby energií.

Medzi hlavné opatrenia patrí najmä tepelná izolácia obvodových stien, strechy, podlahy nad nevykurovaným priestorom a výmena okien. Aké materiály a v akej hrúbke je najvýhodnejšie použiť tak, aby celkové náklady počas života budovy boli čo najnižšie? Na túto otázku hľadala odpoveď štúdia vedcov zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave.

Ako modelové bytové domy poslúžili tri vybrané objekty, zastupujúce väčšinu existujúceho bytového fondu na Slovensku. Šesťpodlažný tehlový dom z 50. rokov, 13-podlažný panelový dom z 80. rokov a 8-podlažný panelák z 90. rokov. Všetky prakticky v pôvodnom stave a pripojené na systém centralizovaného zásobovania teplom.

Náklady počas životného cyklu budovy

Cieľom štúdie bolo zistiť vplyv navrhovaných opatrení v stavebných konštrukciách na náklady životného cyklu budovy a či sú navrhované opatrenia nákladovo efektívnym zlepšením energetickej hospodárnosti budovy.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Šiesty ročník konferencie s podtextom „Prínosy energetického manažmentu k úsporám energie“ sa uskutoční 2. - 4. septembra tohto roku v Grand hoteli Permon v Podbanskom.

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Ďalší, už 26. ročník konferencie ponúka aj tento rok veľkú porciu informácií o nových technológiách, legislatíve a trendoch v teplárenstve a energetike.

Pozvánka na konferenciu: VSE unIT Conference 2020

Pozvánka na konferenciu: VSE unIT Conference 2020

Tretí ročník úspešnej konferencie, spájajúcej IT a biznis na medzinárodnej úrovni, bude prebiehať počas troch popoludní, od 9. do 11. júna vo virtuálnej podobe.