VSE
VSE
Belimo 2

Aký ohrievač vody zvoliť do domácnosti?

Pri výbere bojlera na ohrev teplej vody je dôležitý účel používania, objem nádrže, či spôsob ohrevu. Poradíme, ako vybrať najlepšie riešenie a koľko zaplatíte.

Ohrievač vody

Ohrievač vody | Foto: Fotolia

  • Téma |  20.10.2017 |  Martin Rojko

Pri výbere objemu ohrievača vody je dôležitý účel používania. Má bojler slúžiť iba na sprchovanie a umývanie riadu? Bude ohrievač zabezpečovať aj ohrievanie vody na kúpanie vo vani? Je to veľký rozdiel. Jeden človek minie v priemere na kúpanie zhruba 120 litrov vody, na sprchovanie iba 40 litrov. V kuchyni spotrebuje jedna osoba šesť až 15 litrov vody.

Samozrejme tieto tabuľkové hodnoty sú iba orientačné, konkrétna spotreba závisí od návykov každej domácnosti. Čím viac osôb v domácnosti žije, tým väčší objem ohrievača vody je potrebný.  

VIESSMANN

Objem bojlera možno orientačne vypočítať takto: Počet osôb v domácnosti vynásobte priemernou dennou spotrebou vody v litroch.

Dennú spotrebu celej domácnosti vydeľte dvomi. Výsledné číslo udáva potrebný objem ohrievača vody. Samozrejme, pri finálnom výbere konkrétneho bojlera je vhodné poradiť sa s odborníkmi.

Nevhodný výber môže negatívne ovplyvniť váš komfort alebo peňaženku. Ak zvolíte príliš malú kapacitu bojlera, budete si musieť zvyknúť na kúpanie v studenej vode.

V prípade, že to s jeho kapacitou naopak preženiete, pocítite to na zvýšených nákladoch za energie. Priemerný človek spotrebuje za deň zhruba 40 litrov vody s teplotou 40°C.

Výber objemu ohrievača závisí od počtu členov v domácnosti

Obrázok: Innogy Slovensko

Bojler na vodu obojživelník

K obľúbeným ohrievačom na vodu patrí takzvaný obojživelník. Ide vlastne o ohrievač vody s nepriamym ohrevom a zároveň elektrickým ohrievacím telesom. Ľahko k nemu pripojíte napríklad solárny kolektor alebo kotol na drevo, pelety, či iné tuhé palivo. Z týchto zdrojov sa voda ohrieva nepriamo.

K obojživelným ohrievačom vody patria napríklad ohrievače s nepriamym ohrevom značky Tatramat VTI. Tradičný slovenský výrobca ponúka modely ohrievačov s veľkosťou zásobníka 100, 150, 200, 300, 400 a 500 litrov.

Ohrev vody zabezpečujú veľké výmenníky. V dolnej časti bojlera sa nachádza príruba pre pripojenie elektrického ohrevu s výkonom 2-3 kW. Ohrievače s nepriamym ohrevom ponúka tak isto aj spoločnosť Elíz.

VIESSMANN

Do skupiny ohrievačov s nepriamym ohrevom vody patria aj solárne ohrievače vody. Dvojvalentné ohrievače pozostávajú z výmenníka tepla odovzdávajúceho teplo vytvorené slnečnými kolektormi a elektrického ohrievacieho telesa. Trojvalentné ohrievače vody obsahujú navyše aj výmenník tepla pre ústredné kúrenie.

Kombinovaný elektrický ohrievač vody

Často používaným je kombinovaný elektrický ohrievač vody s výmenníkom tepla napojiteľným na ústredné kúrenie. Vhodný je najmä pre domácnosti, kde je voda teplonosným médiom vo vykurovacom systéme, čím sa šetria náklady na prípravu teplej vody.

Kombinované ohrievače možno podľa typu výmenníka rozdeliť na ohrievače s dvojplášťovým výmenníkom a ohrievače s rúrkovým výmenníkom. Ohrievače s dvojplášťovými výmenníkmi sa vyznačujú nižším výkonom a nepotrebujú čerpadlo kúrenia. Ohrievače s rúrkovým výmenníkom sú výkonnejšie a vodu zohrievajú za kratší čas. Ústredné kúrenie však musí byť vybavené čerpadlom.

Malý elektrický ohrievač vody 10l

Malolitrážne ohrievače vody sú vhodné do objektov s viacerými odbernými miestami, kde sa voda nepoužíva často. Najčastejšie predávanými sú elektrický ohrievač vody 10l, 5 alebo 15 litrový.

Medzi výhody malolitrážnych elektrických ohrievačov vody patrí blízkosť odberného miesta, čím sa šetrí energia potrebná na prenos vody. Silnou stránkou je aj krátky čas potrebný na ohrev. Teplá voda tečie zväčša ihneď po zapnutí.

VSE

Malé prietokové elektrické bojlery sú ľahko inštalovateľné, stačí ich pripojiť do elektrickej zásuvky a na vodu. Najčastejším umiestnením je poloha nad alebo pod umývadlo, keďže tento typ ohrievača je vhodný na umývanie rúk, prípadne riadu.

Beztlakové elektrické závesné ohrievače musia fungovať so zmiešavacou batériou, ktorá sa väčšinou dodáva v rámci príslušenstva. Existujú aj malé tlakové ohrievače.

Elektrické beztlakové ohrievače nájdete aj v ponuke výrobcu Tatramat. Napríklad elektrický beztlakový ohrievač Tatramat EO 5 P s objemom päť litrov je vhodný pod umývadlo.

Väčší beztlakový elektrický ohrievač vody 10 l EO 944 P značky Tatramat má dvojnásobný objem a súčasťou je aj zrkadlo.

Malý elektrický závesný beztlakový ohrievač vody Tatramat

Foto: Tatramat

Elektrické ohrievače vody

Elektrický ohrievač vody zohrieva vodu prostredníctvom ohrievacieho telesa. Elektrické bojlery sa predávajú od najmenších až po najväčšie objemy. Najmenšie malolitrážne elektrické ohrievače s objemom 5 až 15 litrov sú vhodné do kuchyne, na chatu alebo miesta s malými odbermi. Vyznačujú sa nízkou spotrebou energie, rýchlym ohrevom vody a nízkou cenou.

Elektrický ohrievač vody pre bežnú domácnosť má objem 30 – 200 litrov. Moderné elektrické ohrievače vody sú vybavené elektronickou reguláciou s množstvom funkcií a programov. Samozrejmosťou je napríklad nastavenie maximálnej teploty ohrevu, rýchly ohrev v krátkom čase, či protimrazová ochrana.

Prierez inteligentným elektrickým ohrievačom vody Elíz

Obrázok: Prierez inteligentným elektrickým ohrievačom vody Elíz

Výhodné z hľadiska nákladov na energie je akumulačné ohrievanie vody. Elektrický ohrievač vody totiž zapína ohrev v čase nízkej ceny elektriny, napríklad v noci. Voda sa tak zohrieva v ekonomicky najvhodnejšej fáze dňa.

Elektrické ohrievače Ariston

Moderné ohrievače sa vyznačujú viacerými pokročilými funkciami, ktoré dokážu ušetriť náklady na energie aj za niekoľko desiatok eur ročne. Napríklad elektrické ohrievače vody Ariston sú vybavené funkciou ECO. Ohrievač sa naučí rozoznávať potreby užívateľa a prispôsobí prevádzku tak, aby sa voda neohrievala zbytočne.

Tým môžu elektrické ohrievače vody Ariston podľa výrobcu dosiahnuť úspory elektrickej energie až do výšky 20 % v porovnaní s tradične používanými ohrievačmi.

Samozrejmosťou je denné aj týždenné programovanie riadiacej jednotky. Súčasťou modelu Shape Eco Evo sú bezpečnostné funkcie ako ochrana proti prehriatiu, ochrana pred zamrznutím, či pred škodlivými baktériami. Elektrický ohrievač vody Ariston Shape sa predáva s veľkosťou zásobníka 50l – 100 l vody.


Elektrický ohrievač vody Ariston radu Velis Evo Inox má podobnú kapacitu 50 – 100 litrov. Vyznačuje sa rýchlou prípravou vody na sprchovanie, ktorá trvá 50 minút. Vďaka plochému tvaru je možnosť vertikálnej aj horizontálnej inštalácie v kúpeľni.

K obľúbeným tradičným výrobcom a predajcom ohrievačov vody na našom trhu patrí firma Elíz. Elektrický tlakový ohrievač vody Euro 121 ponúka suché keramické ohrievacie teleso, vhodné aj pre oblasti s tvrdou vodou.

Ohrievacie teleso nie je ponorené vo vode, ale nachádza sa v kovovom púzdre príruby a nedochádza tak jeho rýchlemu zanášaniu vodným kameňom. Elektrický ohrievač vody Elíz tejto špecifikácie sa hodí pre objekty s jedným alebo viacerými odbernými miestami a upevňuje sa zvislo na stenu miestnosti.

Plynové ohrievače vody

Plynový ohrievač vody sa oplatí najmä v prípade už inštalovanej prípojky zemného plynu v domácnosti. Plynový bojler je vhodný na väčšie odbery vody, pričom dokáže zabezpečiť naraz viaceré odberné miesta.

Plynové ohrievače vody sú v súčasnosti vysoko bezpečné produkty, vybavené napríklad termoelektrickou kontrolou plameňa, kontrolou spalín na regulátore ťahu, piezozapaľovačom, či atmosferickým horákom s predmiešaním.

Pri plynovom bojleri je nutné zabezpečiť pravidelný odvod spalín napríklad formou komína alebo špeciálne upravenej steny.

Plynový ohrievač vody sa vyznačuje rýchlym ohrevom, možnosťou väčších odberov. K mínusom patrí menšia pestrosť výberu jednotlilvých typov a objemov a tiež vyššia cena, aj keď v prípade existujúcej plynovej prípojky rozdiel nie je výrazný. Vyššia cena sa však môže vrátiť na nižších prevádzkových nákladoch v porovnaní s elektrickými ohrievačmi vody. V niektorých prípadoch môže byť rozdiel až šesťnásobný.

Cena ohrievačov vody

Cena ohrievačov vody závisí najmä od objemu, aj keď nie je to jediný faktor. Malý elektrický tlakový ohrievač vody Tatramat s objemom 10 litrov stojí 175 eur. O pár eur lacnejšie vyjde beztlakový ohrievač rovnakej veľkosti a značky. Beztlakový ohrievač nad drez s pákovou batériu od spoločnosti Elíz stojí 150 eur s DPH.

Na druhej strane cenového spektra sa nachádzajú solárne ohrievače vody. Dvojvalentný solárny stacionárny bojler s objemom 300 litrov ponúka Tatramat za zhruba 1000 eur. Širší výber ponúka Elíz, v cenníku možno nájsť solárne ohrievače s objemom 150 litrov za 580 eur, ale i tisíclitrové za 2300, resp. 2500 eur.

K bojlerom vyššej cenovej kategórie patria aj stacionárne ohrievače s nepriamym ohrevom vody. Ohrievače značky Tatramat začínajú na objeme 100 litrov za 560 eur, až po ohrievače s 300 litrovou nádržou v cene takmer 1000 eur. Stacionárne nepriamoohrevné bojlery Euro s rúrkovým výmenníkom nájdete v cenníku Elíz za 350 – 390 eur.

Plynové ohrievače vody značky Tatramat sa pohybujú v cene 488 eur (80 litrový objem) až 535 eur (120 litrov). Ohrievače vody spaľujúce plyn by ste v cenníku výrobcu Elíz hľadali márne.


Cena kombinovaných ohrievačov vody

Nákladnejšou alternatívou sú aj horizontálne kombinované ohrievače vody. V závislosti od objemu a typy výmenníka (rúrkový drahší ako dvojplášťový) ich možno kúpiť v Tatramate za cenu od 422 eur do 532 eur. Elíz ich ponúka iba s rúrkovým výmenníkom tepla a stoja od 300 do 540 eur. 

Najpestrejšia ponuka bojlerov v cenníku Tatramatu je v kategórii vertikálnych kombinovaných ohrievačov vody. Záujemca si môže vyberať od objemu 80 litrov z bojlerov s rúrkovým (prípadne s rúrkovým s aktívnou plochou 1 m2) alebo dvojplášťovým výmenníkom až po 200-litrové objemy. Cena bojlerov sa pohybuje od 305 do 465 eur. Pestrú ponuku zvislých kombinovaných ohrievačov má aj Elíz, ktorej modely Euro možno nájsť už od 245 eur.

Prijateľnou cenou sa vyznačujú závesné ohrievače vody s nepriamym ohrevom. Tatramat ich vyrába s objemom nádrže od 80 do 200 litrov, ceny sa pohybujú od 310 po 417 eur. Stacionárne nepriamoohrevné bojlery s rárkovými výmenníkom a hornými vývodmi ponúka Elíz v rozpätí 350 – 390 eur.

Cena elektrických ohrievačov vody

Širokú paletu bojlerov nájde záujemca v kategórii elektrických závesných ohrievačov vody, ktoré môžu byť vertikálne alebo horizontálne. Objem nádrže u značky Tatramat začína (okrem malolitrážnych) na 30 litroch  v cene 245 eur a končí pri 200 l za 478 eur (drahší horizontálny bojler). Cena sa líši aj podľa funkcií a vybavenia elektrického bojlera. Ohrievače s rýchloohrevom vody a elektronickou reguláciou sú drahšie aj o vyše 100 eur.

Bezkonkurenčne najpestrejší výber v kategórii elektrických ohrievačov predstavujú modely Euro od Elíz. Po nedávnom uvedení série SIK možno najmenšie 30-litrové bojlery kúpiť už od 140 eur, 120-litrové elektrické ohrievače výjdu na 190 eur. Okrem toho výrobca ponúka aj svoje tradičné Euro modely až po objem 200 litrov.

Elektrický tlakový ohrievač vody ELÍZ EURO 120 SIK s objemom 120 litrov

Foto: Elíz

Ďalej cenník ohrievačov vody Elíz ponúka napríklad elektrické zvislé alebo ležaté ohrievače s anódovým testerom, či inteligentné zvislé ohrievače Inteligent za cenu od 245 do 440 eur. Za elektrický ohrievač so suchým keramickým telesom si priplatíte ešte pár desiatok eur naviac. Potrebu väčšieho objemu teplej vody pokrýva ponuka stacionárnych elektrických ohrievačov s kapacitou 150 (480 eur) až 1000 litrov (2000 eur).

innogy ponúka inteligentné ohrievače vody na prenájom

Inteligentné ohrievače vody s viacerými šetriacimi funkciami dokážu znížiť náklady vznikajúce pri ohreve vody. Výška úspory môže podľa objemu vody dosiahnuť ročne aj niekoľko desiatok eur v porovnaní s klasickými ohrievačmi.
Ak si nechcete takýto inteligentný ohrievač kupovať, môžete si ho prenajať a platiť mesačné splátky.

Zákazníci innogy Slovensko majú možnosť vybrať inteligentný ohrievač vody Euro so suchým keramickým telesom spoločnosti Elíz s objemom 80, 120, 150 alebo 200 litrov. Vďaka nižšej spotrebe elektriny môžu náklady na elektrickú energiu klesnúť až o štvrtinu alebo viac.

Ponuka ohrievačov vody Euro od innogy Slovensko
Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Koľko stojí nová elektrická prípojka pre rodinný dom alebo firmu?

Aká je cena za pripojenie elektriny do distribučnej sústavy, čo všetko je nutné vybaviť a aké sú výhody elektrickej prípojky na kľúč?

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Koľko stoja tepelné čerpadlá? O tom, či sa tepelné čerpadlo oplatí, nerozhoduje len cena

Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho závisí cena tepelných čerpadiel a za akých podmienok bude tepelné čerpadlo pre vás výhodné riešenie. Ceny tepelných čerpadiel pre malé rodinné domy sa podľa nášho prieskumu pohybujú od 7000 eur.

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Koľko stoja slnečné kolektory? Cena kolektorov závisí nielen od výkonu

Uvažujete, či budú slnečné kolektory výhodné riešenie aj pre vašu domácnosť či firmu? Energie-portal.sk medzi predajcami zisťoval, od čoho cena slnečných kolektorov závisí a za akých podmienok sa investícia oplatí.