Eversheds Sutherland
DTE
INNOGY

Ako sa stanovuje konečná cena elektriny a plynu na Slovensku

Združenie dodávateľov energií odporúča domácnostiam dohodnúť si vyššiu výšku mesačnej zálohovej platby, ak tak dodávateľ energií nespravil.

Ako sa stanovuje konečná cena elektriny a plynu na Slovensku

Foto: Fotolia

Ceny elektriny aj plynu na burzách v uplynulom období podstatne vzrástli a táto skutočnosť sa premieta aj do konečných cien energií pre domácnosti a firmy. Konečné ceny pre odberateľov určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví na základe vzorcov v príslušných cenových vyhláškach. Podľa čoho konkrétne sa tieto ceny určujú?

Ako sa počíta cena elektriny

Hlavným vstupom vo vzorci je veľkoobchodná cena komodity. Teda cena plynu a elektrickej energie, ktoré sa obchodujú na burzách. Cena elektriny pre rok 2019 sa počíta podľa priemeru denných veľkoobchodných cien „slovenského“ kalendárneho produktu na pražskej burze PXE za obdobie od 1.1.2018 do 30.6.2018.

Ako sa počíta cena plynu

Cena plynu sa počíta podľa priemeru denných veľkoobchodných cien nemeckého produktu NCG za 12 kalendárnych mesiacov, ktoré predchádzajú mesiacu podávania cenového návrhu. SPP ako dominantný dodávateľ plynu upravuje ceny od 1.12.2018, pričom cenové konanie v zmysle pravidiel zohľadňovalo priemerné denné ceny za obdobie od 1.9.2017 do 31.8.2018.

Maximálny zisk 2, resp. 3 eur/MWh

Nárast cien plynu a elektriny na burzách zachytáva tabuľka Združenia dodávateľov energií (ZDE):


K priemerným cenám danej komodity za uplynulé obdobie sa v cenovom konaní pripočítavajú regulátorom určené korekčné koeficienty, ďalšie oprávnené náklady a regulovaná miera zisku. ÚRSO umožňuje maximálny možný zisk z dodávky elektriny domácnostiam do výšky 3 eur/MWh, pri plyne do 2 eur/MWh.

Podhodnotené náklady

“Ak veľkoobchodná nákupná cena komodít rastie, neznamená to, že dodávateľ elektriny a plynu môže zarobiť viac, ako sú vyššie uvedené absolútne stropy pre zisk,” upozorňuje Michal Hudec, predseda ZDE. Maximálne hodnoty zisku v eurách za MWh, ktoré dodávateľ nemôže prekročiť, sú totiž stanovené príslušnými regulačnými vyhláškami.

“Tu je však potrené doplniť, že ZDE a jeho členovia dlhodobo upozorňujú na podhodnotenie niektorých uznaných nákladov vstupujúcich do určenia maximálnych regulovaných cien - napríklad hodnota nákladu na diagram dodávky, hodnota mesačného nákladu na činnosť dodávky – v praxi celková zákaznícka obsluha v prospech odberateľa.”  

V praxi sa tak podľa M. Hudeca deje to, že dodávateľ sa k vyššie uvedeným maximálnym ziskom na konci dňa nepribližuje, nakoľko z neho musí dotovať neuznanú časť iných nákladov, ktoré s dodávkou elektriny a plynu pre domácnosti preukázateľne súvisia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Koľko stojí klimatizácia pre domácnosť? Cena závisí od viacerých faktorov

Koľko stojí klimatizácia pre domácnosť? Cena závisí od viacerých faktorov

Porovnanie ukazuje, že cena klimatizácie vrátane inštalácie sa pohybuje zhruba od 1000 eur. Prevádzka klimatizácie v najteplejšej časti roka stojí do 10 eur mesačne.

Aj firmy v energetickom priemysle potrebujú fungujúcu údržbu

Aj firmy v energetickom priemysle potrebujú fungujúcu údržbu

Výrobcovia elektriny, tepla, kotlov a ďalšie výrobné i nevýrobné firmy v energetickom priemysle ocenia, ak budú ich zamestnanci údržby pracovať na ergonomickom a bezpečnom pracovisku s čo najlepším vybavením.

Vetracie systémy zabezpečia zdravé ovzdušie v domácnosti, pomôžu však aj ušetriť

Vetracie systémy zabezpečia zdravé ovzdušie v domácnosti, pomôžu však aj ušetriť

Výkonný výmenník tepla odoberie až 98 % tepla z odvádzaného vzduchu a využije ho na ohrev čerstvého vzduchu. Moderný vetrací systém takto domácnosti ušetrí značné výdaje na energie.