Kým v niektorých štátoch EÚ elektrina a zemný plyn v prvom polroku 2020 zlacneli aj o desiatky percent, na Slovensku ceny energií rástli.
Cena elektriny pre domácnosti v štátoch EÚ v prvom polroku 2020 oproti rovnakému obdobiu predošlého roka mierne klesla, cena plynu zostala na približne rovnakej úrovni. Vo väčšine krajín elektrina aj plyn pre domácnosti zlacneli, v iných krajinách však rástli.
Vyplýva to z najnovších údajov Eurostatu o cenách elektriny a plynu za január až jún tohto roka.
Elektrina je najlacnejšia v Bulharsku a Maďarsku
Dodávky elektriny pre domácnosti v EÚ v prvom polroku 2020 v priemere zlacneli. Kým v rovnakom období predošlého roka platili domácnosti za elektrinu priemerne 21,6 eur/100 kWh, v tomto roku to bolo 21,3 eur/100 kWh.
Cena elektriny v prvých šiestich mesiacoch tohto roka oproti vlaňajšku klesla v 16 krajinách. Medziročne elektrina zlacnela najvýraznejšie pre domácnosti v Holandsku, a to takmer o tretinu (- 31 %). S odstupom ďalej nasledujú Lotyšsko (- 12,8 %), Slovinsko (- 11,4 %) a Švédsko (-10 %).
V prípade Holandska bolo za výrazným poklesom koncovej ceny podľa Eurostatu najmä zníženie daňového zaťaženia elektriny, v ostatných štátoch išlo hlavne o pokles ceny komodity.
Na druhej strane najvýraznejšie rast cien podľa štatistiky Eurostatu pocítili domácnosti v Litve (+ 13,6 %), v Poľku (+ 12,9 %) a Luxembursku (+ 10,5 %), pričom ceny rástli najmä pre zdražovanie komodity. Na Slovensku išla priemerná cena elektriny pre domácnosti hore zhruba o sedem percent.
„V eurovom vyjadrení boli ceny elektriny v prvej polovici roka 2020 najnižšie v Bulharsku (10 eur/100 kWh), Maďarsku (10,3 eur/100 kWh) a Estónsku (12,4 eur/kWh) a najvyššie v Nemecku (30,4 eur/100 kWh), Dánsku (28,3 eur/100 kWh) a Belgicku (27,9 eur/100 kWh),“ uviedol Eurostat.
Najlacnejší plyn majú Lotyši, Maďari a Rumuni
V prípade zemného plynu zostali ceny v priemere na úrovni predošlého roka. Aj v tomto prípade sú však medzi jednotlivými krajinami značne rozdiely.
Kým v 18 krajinách plyn pre domácnosti zlacnel, v deviatich štátoch, vrátane Slovenska, cena plynu vzrástla. Priemerná cena plynu pre domácnosti v EÚ dosiahla 6,6 eur/100 kWh.
Najvýraznejší pokles cien zemného plynu pre domácnosti vykázali Lotyšsko (-29,4 %), Litva (-19,8 %), Švédsko (-16 %) a Portugalsko (-15,4 %). Vo Švédsku sa pod pokles ceny podpísalo najmä zníženie daní, inde ceny klesali vďaka lacnejšie komodite na trhu alebo vďaka kombinácii nižších burzových cien a zníženia daní.
Naopak najväčší nárast koncových cien zemného plynu pocítili domácnosti v Holandsku (+8 %), Francúzsku (+7,3 %) a Chorvátsku (+5,2 %). V prípade Holandska Eurostat za nárastom vidí hlavne zvýšenie daňového zaťaženia plynu, inde bolo ťahúňom rastu cien najmä zdražovanie samotnej suroviny. Na Slovensku zdražel plyn pre domácnosti v priemere o 1,8 %.
V porovnaní so zvyškom EÚ mali v prvej polovici tohto roka relatívne najlacnejší plyn domácnosti v Lotyšku, Maďarsku a Rumunsku (po 3,2 eur/100 kWh). Naopak najviac za zemný plyn platili domácnosti v Holandsku (10 eur /100 kWh) a Švédsku (9,8 eur/100 kWh).
ZDROJ: Eurostat
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.