Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) predstavil deväť opatrení, ktoré podľa regulátora môžu ochrániť zraniteľných odberateľov pred dopadmi výrazného zdraženia energií od začiatku budúceho roka. Regulačný úrad priznáva, že ich realizácia si vyžiada legislatívne zmeny, ktoré presadiť nedokáže, chce preto spolupracovať s vládnymi rezortmi.
ÚRSO už v apríli 2022 upozornil, že pri pokračovaní nárastu trhových cien energií môžu regulované ceny pre domácnosti v roku 2023 vzrásť v prípade tepla o 40 %, v prípade plynu až o 100 % oproti súčasnosti. Tieto odhady predseda úradu Andrej Juris potvrdil aj v májom rozhovore pre Energie-portal.sk.
„V súčasnej situácii je dôležitým faktorom určite vojna na Ukrajine a otázky ohľadom dodávok zemného plynu z Ruska do EÚ. Vnímať však treba aj vývoj na energetickom trhu EÚ. Zásadný vplyv na ceny elektriny má napríklad aj vyraďovanie jadrových blokov v Nemecku,“ reagoval A. Juris na jednu z našich otázok.
Teraz regulačný úrad prichádza s návrhmi, ktoré majú posilniť ochranu odberateľov od budúceho roka. Dnes (28. júna) ÚRSO predstavil deväť takýchto krokov.
V článku sa dozviete:
- prečo rastúce ceny plynu nie sú problém iba pre domácnosti s plynovým kotlom,
- akých deväť návrhov ÚRSO predstavil,
- čo majú byť nové povinnosti dodávateľov a aké nové práva odberateľov úrad navrhuje,
- ako chce ÚRSO svoje návrhy presadiť.
Majú deväť návrhov
Regulátor najnovšie argumentuje, že všetky regulačné nástroje, ktoré mu dáva slovenská legislatíva, plánuje využiť v maximálnej miere na ochranu zraniteľných odberateľov energií. Tými sú na Slovensku podľa legislatívy domácnosti a malé firmy, po nedávnej novelizácii zákona o regulácii sa však medzi nich zaradili aj ďalšie subjekty. ÚRSO však zároveň tvrdí, že doterajšie nástroje stačiť nebudú.
„Ani pri maximálnom znížení distribučných poplatkov, či primeraného zisku, nie je v súčasnosti šanca na plnú kompenzáciu extrémneho nárastu trhových cien energií na svetových burzách,“ podotkol A. Juris.
„Napríklad pri plyne totiž tvorí trhová cena až 56 % z celkovej koncovej ceny plynu. A s cenou plynu samozrejme ide ruka v ruke aj cena tepla pre domácnosti v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne,“ doplnil šéf ÚRSO.
Andrej Juris | Foto: Energie-portal.sk
Úrad preto podľa jeho slov pozorne sleduje aktuálne avizované mimoriadne opatrenia vlády na zmiernenie dopadov vysokých cien elektriny a plynu na domácnosti. K tým patrí napríklad memorandum akcionárov Slovenských elektrární, ktorého praktická realizácia tento týždeň nabrala aj konkrétne kontúry popísané ministrom hospodárstva.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.