INNOGY
INNOGY
INNOGY

4 mylné predstavy o obnoviteľnej energii

Hoci veterné a solárne parky tvoria stále malú časť produkovanej elektriny, podiel bude vraj dlhodobo rásť exponenciálne.

4 mylné predstavy o obnoviteľnej energii

Foto: Energie-portal.sk

Maxx Chatsko na internetovej stránke The Motley Fool píše o chybných argumentoch spojených s obnoviteľnými zdrojmi energie, ktoré môžu investorov do tohto odvetvia prinútiť zbaviť sa dobrých akcií spoločností (alebo nakúpiť nesprávne) v nevhodnom čase.

Hoci množstvo elektrickej energie vyrábanej z vetra a slnka tvorí stále nepodstatnú časť celkovej svetovej produkcie, toto tempo rastie. Podľa autora treba vziať do úvahy, že dlhodobá trajektória technológií je exponenciálna, nie lineárna.

1. Vietor a slnko sú bez dotácií príliš drahé

Cena elektrickej energie zo slnka a vetra sa znižuje každý rok a stále smeruje nižšie. Podľa poradenskej spoločnosti Lazard je nedotovaná veterná energia najlacnejším zdrojom elektriny v Spojených štátoch pri cene 0,03 Usd/kWh (pri porovnaní tzv. “levelized cost basis”). Nasledujú najmodernejšie plynové elektrárne s 0,04 Usd/kWh a veľkokapacitné zdroje slnečnej energie s 0,043 Usd/kWh.  

Preto vraj väčšina najvýznamnejších dodávateľov energie chce postupne odstavovať uhoľné kapacity a nahrádzať ich vetrom, slnkom a zemným plynom. Hlavnou príčinou sú ekonomické faktory.   

2. Obnoviteľná energia môže nahradiť atómovú energiu

“Neexistuje rýchlejší spôsob ako sabotovať klimatické ciele, než argumentovať, že obnoviteľná energia môže (alebo dokonca by mala) nahradiť atómovú energiu v krátkodobom horizonte. Pretože elektrina a energia nie sú to isté,” zdôrazňuje autor.

Pre nahradenie elektriny vyrobenej z 1 gigawattu jadrovej energie je potrebných 3,4 GW kapacity solárnych zdrojov a viac ako 2 GW veternej energie. Nestabilná povaha obnoviteľných zdrojov znamená, že fungujú iba na časť svojej menovitej kapacity. Atómové elektrárne vraj stabilne zabezpečujú prevádzku pri využívaní 90 % a viac svojej kapacity.

“So zlepšovaním technológií sa bude táto medzera zmenšovať, ale ak je cieľom maximalizovanie čistej energie, potom atómová energia musí zohrávať dôležitú úlohu v nasledujúcej dekáde alebo dvoch.”

Spoločnosti FirstEnergy a Exelon oznámili zámer ukončiť stratovú prevádzku štyroch atómových elektrární v Pennsylvánii a Ohiu do roku 2021. To bude znamenať úbytok 40 terawatthodín bezuhlíkovej elektriny ročne v regionálnej sieti. Solár a vietor do nej dodávajú iba 30 terawatthodín elektriny. Jedinou možno záchranou pre tieto spoločnosti je štátna pomoc. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nová štúdia v oblasti financovania obnoviteľnej energie: Na čo sa zamerať pri znižovaní nákladov?

Nová štúdia v oblasti financovania obnoviteľnej energie: Na čo sa zamerať pri znižovaní nákladov?

Za posledné štyri desaťročia došlo k dramatickému zníženiu nákladov na výrobu solárnej energie. Čo spôsobilo tento ohromujúci pokles cien a ako možno tento poznatok využiť v budúcom vývoji obnoviteľných zdrojov?

Súd potvrdil právo výrobcu elektriny na vrátenie G-komponentu

Súd potvrdil právo výrobcu elektriny na vrátenie G-komponentu

Zmluva o prístupe v sebe musí zahŕňať aj dohodu o tom, že vyrobená elektrina má byť distribuovaná (prepravená) do stanoveného miesta.

Zastavte dotácie na tepelné čerpadlá pre bohatých a nechajte vidieku olejové kotly

Zastavte dotácie na tepelné čerpadlá pre bohatých a nechajte vidieku olejové kotly

Zástupcovia ropného odvetvia sa hádajú s výrobcami čerpadiel vo Veľkej Británii, aký spôsob vykurovania by mal štát podporovať.