Enesco

Fico chce ovládnuť Slovenské elektrárne. Realita môže byť zložitejšia

Vláda vyjadrila záujem o odkúpenie ďalších 17 % akcií najziskovejšej slovenskej firmy.

Fico chce ovládnuť Slovenské elektrárne. Realita môže byť zložitejšia
Foto: Slovenské elektrárne

Slovenská vláda signalizuje ambíciu získať väčšinový podiel v jednej z najziskovejších firiem v súčasnosti – Slovenských elektrárňach. Po dvoch dekádach, odkedy štát predal dvojtretinovú časť akcií Enelu a drží minoritný 34-percentný podiel, chce vláda otvoriť otázku návratu kontroly nad kľúčovým výrobcom elektriny.

Impulzom je najmä blížiace sa dokončenie štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce, ktoré podľa premiéra Roberta Fica vytvorí priestor na rokovania o odkúpení ďalších akcií. Vyplýva zo zmluvy z roku 2015, ktorá štátu ponúka určitú možnosť, ak talianska spoločnosť Enel predá svoj podiel a spustí sa štvrtý blok v Mochovciach.

Fico: ide o legitímny cieľ štátu

Predseda vlády Robert Fico na tlačovej konferencii po rokovaní kabinetu deklaroval politickú podporu tomuto kroku. Jeho vyjadrenie naznačuje, že vláda vníma energetiku ako strategický sektor, kde by štát mal posilniť svoju pozíciu.

„Po tom, čo sa naštartuje 4. blok v Mochovciach, bude na stole otázka možnosti odkúpiť 17 % akcií Slovenských elektrární. Slovenská republika má dnes 34 %, 66 % akcií má zahraničný partner. Takúto privatizáciu nám odovzdali vlády Mikuláša Dzurindu.“

„Ak bude reálne, a teraz nehovorím o peniazoch, ale ak nebudú iné prekážky, politicky plne podporujem myšlienku získania ďalších 17 % v SE. Čo by znamenalo, že SR by mohla vlastniť v SE 51 %.“

„Ide o štátne aktíva, na toto by sme nemali hľadieť pokiaľ ide o možnosť získania finančných prostriedkov. Považujem tento cieľ za legitímny a pokiaľ tomu nebudú brániť neprekonateľné prekážky, k tomuto cieľu sa hlásim,“ uviedol premiér.

Najziskovejšia firma láka štát

Slovenské elektrárne sa po rokoch investícií a vysokého zadlženia v dôsledku navyšovania nákladov na dostavbu atómovej elektrárne Mochovce dostali do výrazne lepšej kondície. V roku 2024 dosiahli čistý zisk 815 miliónov eur, čím sa podľa dát Finstatu stali najziskovejšou spoločnosťou na Slovensku.

Spoločnosť po prvýkrát od privatizácie v roku 2006 vyplatila dividendy akcionárom vo výške pol miliardy eur. Štát tak získal 170 mil. eur navyše okrem daní a zlacnenej elektriny pre domácnosti za vyše dve miliardy eur.

Kľúčovú úlohu vo výrobnom portfóliu zohráva jadrová energetika – kombinácia nízkych prevádzkových nákladov a vysokých trhových cien elektriny v posledných rokoch výrazne zvýšila profitabilitu podniku. Dokončenie Mochoviec tento trend ešte posilní. Aj preto má štát záujem ovládnuť spoločnosť práve v tomto čase.

Kde je háčik: opcia nemusí byť opciou

Zostáva vám 39% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)