KI
TESLA
SPP - distribúcia

Slovenské elektrárne vyplatia prvé dividendy od privatizácie. Z pol miliardy získa 34 % štát

Z prevádzkovateľa jadrových elektrární sa v uplynulých rokoch stala najziskovejšia spoločnosť na Slovensku.

jadrové elektrárne

Foto: Energie-portal.sk

Po prvýkrát od privatizácie v roku 2006 Slovenské elektrárne vyplatia dividendy. Budú v sume 500 miliónov eur, pričom príjem z nerozdeleného zisku si rozdelia akcionári. Tými sú s 34-percentným podielom štát a so 66-percentným podielom Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý tento rok prevzal podiel talianskej skupiny Enel.

S 34-percentným podielom v elektrárňach štát do svojho rozpočtu získa 170 miliónov eur. Elektrárne však pripomínajú, že ďalšie príjmy z nich štát má aj vo forme daní a dvojmiliardovej sumy sa spoločnosť „zriekla“ poskytovaním zlacnenej elektriny pre domácnosti od roku 2022.

„Po vstupe EPH do Slovenských elektrární a úspešnom spustení 3. bloku Mochoviec v roku 2023 spoločnosť začala znižovať svoju zadlženosť a dostala sa do finančnej kondície, ktorá akcionárom umožnila vyplatiť dividendy,“ priblížil Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární.

Pozícia spoločnosti, ktorá prevádzkuje jadrové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach, ako i prečerpávaciu elektráreň Čierny Váh a viacero ďalších zdrojov, sa zásadne zmenila v roku 2023. Ten Slovenské elektrárne uzavreli ako najziskovejšia firma v krajine, pričom ešte rok pred tým boli na opačnom konci rebríčka ako najstratovejší podnik.

Dôvodom bolo hlavne spustenie mochovskej trojky a tiež premietnutie vyšších trhových cien elektriny do príjmov výrobcu.

Zisk spoločnosti ešte viac vzrástol v roku 2024, kedy prevýšil 800 miliónov eur. V reakcii na to elektrárne tento rok refinancovali svoj dlh a pred pár týždňami si požičali 750 miliónov eur vo forme dlhopisov.

Mochovce hlcú miliardy eur

O výplate dividend v objeme 500 miliónov eur rozhodli akcionári Slovenských elektrární na valnom zhromaždení konanom tento utorok (16. decembra).

 
 

Zostáva vám 44% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Smart meradlá stratia 2G signál, diaľkové odpočty niekde skončia. Štát ukázal riešenie, otáznikom sú náklady

Smart meradlá stratia 2G signál, diaľkové odpočty niekde skončia. Štát ukázal riešenie, otáznikom sú náklady

Väčšina inteligentným meracích systémov funguje cez 2G signál, ktorý budú operátori v najbližších rokoch vypínať.

Desaťtisíce prázdnych bytov blokujú elektrickú sieť. Reforma ističov na ne nezabrala

Desaťtisíce prázdnych bytov blokujú elektrickú sieť. Reforma ističov na ne nezabrala

Množstvo neobsadených investičných bytov nevyužíva rezervovanú kapacitu distribučných sietí, ukazuje analýza NBS.

Energetici testovali reakciu na blackout, vyskúšali si ostrovnú prevádzku s Vážskou kaskádou

Energetici testovali reakciu na blackout, vyskúšali si ostrovnú prevádzku s Vážskou kaskádou

Do rozsiahlej skúšky sa zapojili SEPS, Stredoslovenská distribučná aj Slovenské elektrárne.

X
X
X
X