Enesco
TESLA
Belimo 2

Slovenské elektrárne vyplatia prvé dividendy od privatizácie. Z pol miliardy získa 34 % štát

Z prevádzkovateľa jadrových elektrární sa v uplynulých rokoch stala najziskovejšia spoločnosť na Slovensku.

jadrové elektrárne

Foto: Energie-portal.sk

Po prvýkrát od privatizácie v roku 2006 Slovenské elektrárne vyplatia dividendy. Budú v sume 500 miliónov eur, pričom príjem z nerozdeleného zisku si rozdelia akcionári. Tými sú s 34-percentným podielom štát a so 66-percentným podielom Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý tento rok prevzal podiel talianskej skupiny Enel.

S 34-percentným podielom v elektrárňach štát do svojho rozpočtu získa 170 miliónov eur. Elektrárne však pripomínajú, že ďalšie príjmy z nich štát má aj vo forme daní a dvojmiliardovej sumy sa spoločnosť „zriekla“ poskytovaním zlacnenej elektriny pre domácnosti od roku 2022.

„Po vstupe EPH do Slovenských elektrární a úspešnom spustení 3. bloku Mochoviec v roku 2023 spoločnosť začala znižovať svoju zadlženosť a dostala sa do finančnej kondície, ktorá akcionárom umožnila vyplatiť dividendy,“ priblížil Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární.

Pozícia spoločnosti, ktorá prevádzkuje jadrové elektrárne v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach, ako i prečerpávaciu elektráreň Čierny Váh a viacero ďalších zdrojov, sa zásadne zmenila v roku 2023. Ten Slovenské elektrárne uzavreli ako najziskovejšia firma v krajine, pričom ešte rok pred tým boli na opačnom konci rebríčka ako najstratovejší podnik.

Dôvodom bolo hlavne spustenie mochovskej trojky a tiež premietnutie vyšších trhových cien elektriny do príjmov výrobcu.

Zisk spoločnosti ešte viac vzrástol v roku 2024, kedy prevýšil 800 miliónov eur. V reakcii na to elektrárne tento rok refinancovali svoj dlh a pred pár týždňami si požičali 750 miliónov eur vo forme dlhopisov.

Mochovce hlcú miliardy eur

O výplate dividend v objeme 500 miliónov eur rozhodli akcionári Slovenských elektrární na valnom zhromaždení konanom tento utorok (16. decembra).

 
 

Zostáva vám 44% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aukcia podporila KVET, ale nové zdroje môžu zostať na papieri

Aukcia podporila KVET, ale nové zdroje môžu zostať na papieri

Elektriny je dostatok. Najcennejšou komoditou sa stáva flexibilita.

Reforma energetickej efektívnosti narazila. Nikto úspory nespochybňuje, sporná je cesta k nim

Reforma energetickej efektívnosti narazila. Nikto úspory nespochybňuje, sporná je cesta k nim

Nový zákon má priniesť viac úspor energie a obnovy budov, pripomienky však upozornili na problémy pri jeho fungovaní.

Čistý zisk SEPS medziročne klesol. Štátna firma vlani zarobila 56 miliónov eur

Čistý zisk SEPS medziročne klesol. Štátna firma vlani zarobila 56 miliónov eur

Na výšku zisku mali vplyv aj regulované tarify, pričom výnosy z nich medziročne klesli o viac ako 10 %.

X
X
X
X