KI

Štát už s elektrárňami podpísal zmluvu o zlacnení elektriny. Ďalší krok treba stihnúť do 16. decembra

Ministerstvo hospodárstva dostalo požiadavku od Európskej komisie.

Štát už s elektrárňami podpísal zmluvu o zlacnení elektriny. Ďalší krok treba stihnúť do 16. decembra
Foto: Energie-portal.sk

Cenové zvýhodnenie elektriny pre domácnosti spadajúce pod energopomoc sa postupne pretavuje do reality. Proces odštartovalo vládne nariadenie a všeobecný hospodársky záujem, dva kľúčové dokumenty prijaté vládou 3. decembra. Podobne ako v predošlých rokoch pôjde o komplikovaný mechanizmus.

Základom pre „zlacnenie“ elektriny, ku ktorej sa má podľa odhadu vlády dostať 90 % domácností, bude aj v budúcom roku dohoda štátu so Slovenskými elektrárňami. Tá však v roku 2026 pokračuje v zmenenom formáte.

Tak ako určil už dodatok k memorandu z roku 2022, cenovo zvýhodnenej elektriny bude menej, konkrétne 5,5 TWh. Zároveň stúpne aj cena komodity, a to z ceny 61 eur/MWh, za ktorú elektrárne poskytovali elektrinu doposiaľ, na 72,70 eur/MWh. Stále však ide o rádovo nižšiu reláciu oproti cenám viac ako 100 eur/MWh, za ktoré sa elektrina predáva na trhu. Pološtátna firma tak od roku 2023 prichádza o stámilióny eur.

Slovenské elektrárne ako prevádzkovateľ sú však výrobca elektriny, nie jej distribútor ani dodávateľ. Na to, aby sa zlacnená elektrina „dostala“ k domácnostiam, je potrebných viacero krokov. V prvom roku fungovania tejto schémy plnil rolu „agenta“ medzi elektrárňami a dodávateľmi štátny SPP. V roku 2025 sa už elektrárne dostali do priameho vzťahu s dodávateľmi.

Ako rozoberáme ďalej v článku, od roku 2026 vláda uložila povinnosti aj ďalšiemu hráčovi, ktorý bude v systéme opäť takisto zohrávať rolu. Základným predpokladom na to, aby mechanizmus mohol pokračovať, však bolo opätovné potvrdenie špeciálnej slovenskej schémy Európskou komisiou.

„Medzi Ministerstvom hospodárstva a Európskou komisiou prebehli odborné diskusie, z ktorých vyplynula požiadavka na adresnosť energopomoci. Ministerstvo hospodárstva túto požiadavku následne zohľadnilo,“ uviedla pre Energie-portal.sk hovorkyňa Slovenských elektrární s poukazom na vládou schválenú „adresnú energopomoc.“

Ďalším nevyhnutným krokom bola „vykonávacia dohoda,“ akú štát zastúpený rezortmi hospodárstva a financií podpísal s elektrárňami aj v predošlých rokoch. Zmluvu na rok 2025 podpisovali až vo februári 2025, ale nový kontrakt vzťahujúci sa k budúcemu roku už stihli podpísať. Zmluva je účinná od 6. decembra, deň predtým sa objavila v Centrálnom registri zmlúv.

„Slovenské elektrárne spolu s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky už podpísali pre rok 2026 vykonávajúcu zmluvu vo veci poskytovania zvýhodnenej komodity pre dodávateľov elektriny v domácnostiach,“ potvrdila tiež L. Šarláková.

Ani tým sa však celá procedúra nekončí. Na to, aby sa cenovo zvýhodnená elektrina dostala k domácnostiam, je potrebných ešte viacero krokov a najbližší treba stihnúť do utorka 16. decembra.

Zostáva vám 45% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)