Enesco

Skládkovať výhrevné odpady od roku 2027 nepôjde. Alternatíva môže byť v energetike

Experti poukazujú na premárnené roky. Slovenskú chýbajú kapacity na spracovanie odpadu.

Skládkovať výhrevné odpady od roku 2027 nepôjde. Alternatíva môže byť v energetike
Foto: Energie-portal.sk

Slovenské odpadové hospodárstvo čaká veľký míľnik. S úzkou väzbou aj na energetiku. Legislatíva totiž hovorí, že od roku 2027 už nebude možné ukladať na skládky výhrevné odpady.

V praxi sa ponúka viacero riešení. Zariadení na energetické využitie odpadov (ZEVO) má Slovensko dve a ďalšie sú iba na papieri. Druhou vetvou sú tzv. tuhé alternatívne palivá (TAP), teda palivá vyrobené zo „spáliteľného“ odpadu. Pre TAP ale následne bude potrebná aj koncovka.

V súčasnosti TAP na Slovensku spaľujú hlavne cementárne, ktoré nimi nahrádzajú uhlie a znižujú tak svoje emisie. Ďalšími veľkými odberateľmi by mohli byť teplárne, ale aj v tomto prípade plány zatiaľ zostávajú hlavne na papieri. Najväčší pripravovaný projekt, ktorým mal byť multipalivový kotol v Žiline, štátne teplárne po úspešnom zavŕšení procesu EIA stopli.

Bude Slovensko k 1. januáru 2027 pripravené na odklon výhrevného odpadu zo skládok? Umožňuje legislatíva EÚ odklad a ako na to idú u susedov? Aké kapacity na produkciu a využívanie TAP má Slovensko dnes a aké technológie môžu firmám a samosprávam pomôcť? Čo s palivom, pre ktoré nemusí byť v krajine odbyt?

Téme sa venujeme vo veľkom článku na Odpady-portal.sk.


Diskusia(0)