Enesco

Pohádali sa pre energetické smernice EÚ. V Nórsku padla vláda

Jedna z koaličných strán odmieta ďalšiu integráciu energeticky sebestačnej krajiny do európskeho trhu s elektrinou.

Pohádali sa pre energetické smernice EÚ. V Nórsku padla vláda
Foto: Flickr (Erik Cooper)

Vládna dvoj-koalícia v Nórsku sa rozpadla potom, ako jeden z partnerov ohlásil odchod z dôvodu nesúhlasu s energetickou legislatívou Európskej únie, ktorej dôsledkom majú byť vyššie ceny elektriny.

Hoci Nórsko nie je členom EÚ, patrí do Európskej hospodárskej zóny (EEA) a vyplýva mu aj povinnosť implementácie časti legislatívy EÚ. Vláda ešte neprijala tri európske energetické smernice z roku 2019 - o obnoviteľných zdrojoch, energetickej hospodárnosti a pravidiel trhu s elektrinou.

Severská krajina je hlavným producentom ropy a plynu v Európe, pri výrobe elektriny sa spolieha najmä na dostupnú vodnú energiu. Pokračujúce snahy o čoraz väčšiu integráciu trhu s elektrinou v Európe, ktorý sa zároveň stáva nestabilnejším, prinášajú rast cien elektriny aj v Nórsku k nevôli spotrebiteľov. Vláda preto reaguje opatreniami, vrátane obmedzovania výstavby ďalších interkonektorov s niektorými okolitými krajinami.

V článku sa dozviete:

  • aké výhrady má jedna z koaličných strán k energetickej politike Nórska a vzťahu k EÚ,
  • čo od Nórska očakáva Európska únia v oblasti energií,
  • aké opatrenie zavádza vláda na skrotenie rastúcich cien elektriny,
  • ktorá časť štvrtého energetického balíka EÚ vyvoláva v Nórsku najväčšie pochybnosti.

Nesúhlas s energetickou politikou

Predseda Strany stredu a zároveň doterajší minister financií Trygve Slagsvold Vedum sa vyjadril, že Nórsko musí získať späť kontrolu nad cenami energií. Predchádzajúce vlády viní z toho, že výstavbou podmorských prepojení s Nemeckom a Veľkou Britániou ešte zvýšili tlak na rast cien elektriny.

„Posledné dve prepojenia priniesli vysoké a nestabilné ceny elektriny a EÚ nám bráni v prijímaní efektívnych opatrení na riadenie vývozu elektriny. Vedenie Labouristickej strany namiesto riešenia problému ho ešte zväčšuje tým, že Nórsko pripútava tesnejšie k energetickej politike EÚ cez implementáciu 4. energetického balíka. Preto sa naša strana rozhodla z vlády odísť,” zdôvodňuje krok T. Vedum.

Zostáva vám 69% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)