KI

Viac energie z drevnej biomasy. Agrorezort ukázal nový lesnícky program

Ministerstvo hovorí hlavne o využívaní palivovej drevnej masy na kombinovanú výrobu elektriny a tepla.

Viac energie z drevnej biomasy. Agrorezort ukázal nový lesnícky program
Foto: Energie-portal.sk

Palivová drevná biomasa by mohla pokrývať väčšiu časť energetických potrieb Slovenska než v súčasnosti. V návrhu nového „Národného lesníckeho program SR pre obdobie rokov 2025-2030,“ to konštatuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

„Súčasná energetická kríza, rastúce ceny energií a ich možný nedostatok, stavia drevo do pozície strategickej suroviny s možným využitím ako alternatívneho zdroja,“ píše sa v materiáli, ktorý agrorezort predložil na stredajšie rokovanie vlády (13. marca).

Na zámery ministerstva obsiahnuté v novej stratégii sme sa pozreli bližšie. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

Rátajú s biomasou pre KVET

Ministerstvo v novom lesníckom programe konštatuje, že najväčšími domácimi zdrojmi palivovej drevnej biomasy sú lesné a nelesné pozemky, ale ďalej tiež odvetvia spracovania dreva a takisto komunálny sektor, z ktorého pochádza drevný odpad. Dodávky biomasy na trh v minulosti výrazne stúpli, ale približne pred siedmimi rokmi sa trend zastavil.

„Po relatívne rýchlom raste energetického využitia drevnej biomasy došlo v posledných rokoch ku jeho stagnácii z hľadiska miery využitia a efektívnosti,“ konštatuje agrorezort.

Mierny pokles celkových dodávok dendromasy na energetické využitie zachytávajú aj lesnícke dáta, o ktorých sme na Energie-portal.sk podrobnejšie referovali vlani. V menších objemoch sa na domáci trh dostáva najmä lesná štiepka.

Vývoj množstva dendromasy na energetické využitie a ekvivalentu energie

Zdroj: Správa o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2022

Ministerstvo vo svojom novom programe ďalej argumentuje, že súčasná celková spotreba energií na Slovensku dosahuje 191 TWh, z čoho energia z palivovej drevnej biomasy predstavuje 3,3 TWh, teda 1,73 %. V rámci strategického cieľa „Optimalizovať energetické využívanie drevnej biomasy“ tak ministerstvo ako merateľný ukazovateľ navrhuje „zvýšenie podielu palivovej drevnej biomasy na krytí celkovej spotreby prvotných energetických zdrojov v SR.“

Agrorezort zároveň v novom lesníckom programe vysvetľuje aj to, ako chce tento cieľ naplniť.

Zostáva vám 54% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)