VSDS

Geotermálny vrt na vykurovanie domácností uviedli do skúšobnej prevádzky

Dva a pol kilometra hlboký vrt v podtatranskom meste začína vykurovať prvé bytové domy.

Geotermálny vrt na vykurovanie domácností uviedli do skúšobnej prevádzky
Foto: Depositphotos

Geotermálny vrt v Kežmarku, ktorý má slúžiť na výrobu a dodávku obnoviteľného tepla pre domácnosti, spustili v týchto dňoch do skúšobnej prevádzky. Zhruba dva a pol kilometra hlboký vrt začína vykurovať bytové domy cez jednu pripojenú kotolňu. Zámerom mesta je napojiť na geotermálne teplo aj ďalšie kotolne a vykurovať viac domácností spolu so školou a škôlkami.

"Realizáciou geotermálneho vrtu sme získali obnoviteľný zdroj energie, ktorý je využívaný na účely vykurovania a prípravy teplej úžitkovej vody. Patríme medzi top mestá na Slovensku, ktoré stavili na využitie vlastných obnoviteľných zdrojov, čím sa stávame nezávislejšími od vonkajších zdrojov,” uviedol primátor mesta Jána Ferenčák.

S vŕtaním geotermálneho vrtu na sídlisku Juh začala súkromná spoločnosť vo februári 2022. Plánovanú hĺbku 2,5 kilometra dosiahla v máji 2022, následne sa prešlo k očisťovaniu a oživovaniu vrtu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)