K priemyselným podnikom, ktoré pre vysoké ceny energií museli vlani zastaviť prevádzku, patrí aj Slovalco v Žiari nad Hronom. Výroba hliníka je energeticky veľmi náročný proces a každé euro naviac za elektrinu podnik pociťuje na rastúcich nákladoch. O dopadoch energetickej krízy, zastropovania cien, či emisných povoleniek na fungovanie podniku hovoril na konferencii Česko-slovenské energetické fórum Milan Veselý, riaditeľ spoločnosti Slovalco.
„Hliník sa v Žiari nad Hronom už nevyrába vďaka okolnostiam, ktoré sa stali, respektívne nestali. Zastropovanie cien elektriny pre nás nič nerieši. Na tonu hliníka je treba 14 MWh elektriny. Ak to vynásobíme stropom, dostávame sa na 2100 eur/t hliníka. A to nehovorím o poplatkoch, ktoré aj keby veľmi klesli, pričom ešte vlani sa dalo ísť na 6,5 eur/MWh, tak elektrina stojí drahšie než samotný hliník.“
Zostáva vám 58% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.