VSDS

Emisie v EÚ medziročne stúpli o 6 %, v jednom sektore o 21 %

Produkcia skleníkových plynov sa už takmer vrátila na úroveň spred pandémie, hlási Eurostat.

Emisie v EÚ medziročne stúpli o 6 %, v jednom sektore o 21 %
Foto: Depositphotos

V prvom štvrťroku 2022 štáty EÚ vypustili do ovzdušia 1,029 mld. ton skleníkových plynov, čo s rovnakým obdobím minulého roka (január – marec 2021) predstavuje nárast o 6 % a oproti predošlému roku (január – marec 2020) o 7 %.

Vyplýva to z najnovších údajov o produkcii skleníkových plynov, ktoré dnes (16. augusta) zverejnil Eurostat.

V článku sa dozviete:

  • ako sa vyvíja produkcia emisií v EÚ od roku 2010,
  • aká je skladba emisií podľa jednotlivých sektorov,
  • ako sa líšil vývoj od začiatku pandémie COVID-19 v jednotlivých štátoch,
  • čo hovoria dáta Eurostatu o Slovensku. 

Emisie sú takmer na úrovni spred pandémie

Emisie skleníkových plynov – v štatistike Eurostatu vyjadrené ako ekvivalent oxidu uhličitého (CO2-eq) – v EÚ dlhodobo mierne klesajú, po prepuknutí pandémie COVID-19 v predminulom roku však zaznamenali prudký prepad. Ten súvisel najmä s útlmom ekonomickej aktivity v dôsledku protipandemických opatrení.

Čerstvé dáta Eurostau však ukazujú, že v roku 2022 už emisie v EÚ opäť rastú. V prvom kvartáli tohto roka produkcia CO2-eq v štátoch EÚ dosiahla 1,029 mld. ton, v rovnakom období posledného predpandemického roka (január – marec 2019) to bolo 1,035 mld. ton.

„Zaznamenaný nárast do veľkej miery nastal v dôsledku ekonomického oživenia po prudkom znížení aktivít pre krízu COVID-19,“ uviedol Eurostat odkazujúc na „lock-downy,“ ktoré v rokoch 2020 a 2021 prispeli k nižšej tvorbe emisií skleníkových plynov.

Jedinými dvoma štátmi EÚ, v ktorých počas prvého štvrťroka 2022 emisie medziročne poklesli boli Holandsko (- 9 %) a Fínsko (-1 %). Vo všetkých ostatných krajinách vrátane Slovenska (+0,2 %) produkcia emisií rástla, najvýraznejšie v Bulharsku (+38 %), na Malte (+21 %) a v Írsku (+20 %).

Z energetiky pochádzala pätina emisií

Z podrobnejších dát Eurostatu o tvorbe emisií v jednotlivých sektoroch vyplýva, že k „oživeniu“ v nich dochádza rôzne rýchlo. Medziročne však produkcia emisií stúpla vo všetkých oblastiach.

Za najväčšiu časť emisií (24 %) v prvom štvrťroku 2022 zodpovedali domácnosti. Tento segment ale zároveň zaznamenal najmenší prírastok emisií oproti rovnakému obdobiu minulého roka (+0,1 %).

Energetika (v štatistike ako „dodávky elektriny, plynu, tepla a chladu“) mala na emisiách zhuba pätinový podiel (21 %) a podobne tak aj priemysel (20 %). S väčším odstupom ďalej nasledovali pôdohospodárstvo (12 %), doprava a logistika (10 %).

Zostáva vám 15% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)