Enesco

Američania sľubujú dodatočný LNG už v roku 2022, EÚ má urýchliť budovanie infraštruktúry

Investície do plynárenskej infraštruktúry majú v budúcnosti poslúžiť aj pre zelený vodík.

Američania sľubujú dodatočný LNG už v roku 2022, EÚ má urýchliť budovanie infraštruktúry
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a prezident USA Joe Biden / Foto: Európska komisia (Christophe Licoppe)

Spojené štáty a Európska únia potvrdzujú spoločný cieľ, ktorý sa týka energetickej bezpečnosti počas nadchádzajúcej zimy, zbavovania sa závislosti na Rusku a urýchleného prechodu na čistú energiu. .

Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia, ktoré vydali predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a prezident USA Joe Biden. Jeho plné znenie si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu. Záznam tlačovej konferencie šéfky EK a hlavy USA nájdete vo videu nižšie.

EÚ sa má zbaviť závislosti na Rusku

Spoločným cieľom EÚ a USA je podľa vyhlásenia ich čelných predstaviteľov to, aby sa starý kontinent zbavil závislosti na dodávkach fosílnych palív z Ruska.

„To sa dá dosiahnuť, samozrejme, v prvom rade investíciami do obnoviteľných zdrojov, ale aj dodatočnými dodávkami plynu vrátane dodávok LNG,“ uviedli spoločne J. Biden a U. von der Leyenová.

Obidve strany sa taktiež opätovne prihlásili k cieľom Parížskej dohody dosiahnuť čisté nulové emisie do roku 2050 a udržať otepľovanie pod hranicou 1,5 stupňa Celzia. Kľúčom k tomu majú byť najmä obnoviteľné zdroje energie (OZE), ktoré zároveň znížia závislosť EÚ od Ruska.

EÚ je podľa šéfky EK a prezidenta USA na dobrej ceste k tomu, aby sa „odstrihla“ od ruského plynu a zabezpečila si dodávky energií od spoľahlivých a dôveryhodných partnerov. Zásoby plynu si však EÚ musí zabezpečiť aj na niekoľko rokov dopredu.

EK má v pláne pripraviť aktualizovaný regulačný rámec pre energetickú bezpečnosť dodávok a skladovania plynu. Týmto krokom sa má zvýšiť bezpečnosť a predvídateľnosť v prípade bezpečnosti dodávok a potreby skladovania. Komisia pritom už predložila návrh nariadenia o skladovaní energie, ktorého cieľom je zabezpečiť naplnenosť zásobníkov aspoň na úroveň 90 % pred každou vykurovacou sezónou.

Energetická infraštruktúra, ktorá nateraz slúži takmer výlučne pre zemný plyn, by v budúcnosti mala zároveň nájsť využitie aj pri rozvoji zelenej energetiky. „Tieto investície sú tiež investíciami do dekarbonizácie nášho hospodárstva,“ píše sa vo vyhlásení U. von der Leyenovej a J. Bidena. Infraštruktúra, ktorá sa dnes využíva pre plyn, má podľa lídrov EÚ a USA v budúcnosti poslúžiť napríklad pre zelený vodík.

Cieľom je stabilný trh

Spojené štáty v najnovšom vyhlásení prisľúbili tiež zabezpečenie dodatočných objemov skvapalneného plynu (LNG) pre trh EÚ. V roku 2022 má ísť o objem najmenej 15 miliárd m3 , pričom v budúcich rokoch by to malo byť ešte viac.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)