Ukrajina by sa mala integrovať s energetickým trhom EÚ, píšu v spoločnom vyhlásení americký prezident a šéfka Európskej Komisie.
„Spoločne sme sa zaviazali k energetickej bezpečnosti a udržateľnosti Európy a k urýchleniu globálneho prechodu na čistú energiu. Naším spoločným cieľom je tiež zabezpečiť energetickú bezpečnosť Ukrajiny a postupnú integráciu Ukrajiny s trhmi EÚ s plynom a elektrickou energiou.“
V spoločnom vyhlásení to uviedli predsedníčka Európske komisie (EK) Ursula von der Leyenová a prezident Spojených štátov amerických Joe Biden. Reagovali tak na vysoké ceny energií na svetových trhoch, ako aj na aktuálnu napätú geopolitickú situáciu, ktorá má priamy súvis aj s energetickou bezpečnosťou EÚ a Ukrajiny.
USA sú najväčším dodávateľom skvapalneného zemného plynu (LNG) na starý kontinent, pričom dodávky LNG z USA do EÚ na prelome rokov dosiahli nový rok vďaka odklonu časti amerických tankerov z Ázie do Európy. LNG však dlhodobo pokrýva len menšiu časť potreby plynu v EÚ. Približne polovica dodávok plynu do EÚ podľa vlaňajšej správy EK prúdi plynovodmi z Ruska.
V článku sa dozviete:
- k čomu sa U. von der Leyenová a J. Biden zaviazali vo vyhlásení,
- čo podľa nich znamená súčasná bezpečnostná situácia pre energetiku,
- odkiaľ majú prúdiť dodávky LNG do EÚ,
- kedy získa prístup k trhu s LNG aj Slovensko.
Plné znenie spoločného vyhlásenia predsedníčky EK a prezidenta USA si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Zaviazali sa spolupracovať
Dlhodobým cieľom EÚ a USA, ku ktorému sa U. von der Leyenová a J. Biden prihlásili v spoločnom vyhlásení, je postupná dekarbonizácia a dosiahnutie záväzkov Parížskej dohody o zmene klímy. Ako osobitné priority pritom uvádzajú využívanie čistej energie, najmä obnoviteľných zdrojov, podporu energetickej efektívnosti a rozvoj technológií, ktoré znížia závislosť na fosílnych zdrojoch.
„Súčasné výzvy, pred ktorými stojí európska bezpečnosť, len podčiarkujú náš záväzok zrýchliť a starostlivo riadiť prechod od fosílnych palív k čistej energií,“ píše sa vo vyhlásení.
Šéfka EK a prezident USA zároveň pripomenuli, že EÚ v uplynulom desaťročí investovala značné prostriedky do diverzifikácie dodávok energií a posilňovania flexibility európskych energetických trhov. Toto úsilie však podľa nich teraz čelí výzvam spojeným s energetickou bezpečnosťou a vysokými cenami energií.
„Zaväzujeme sa zintenzívniť našu strategickú energetickú spoluprácu v oblasti bezpečnosti dodávok a budeme spolupracovať na sprístupnení spoľahlivých a cenovo dostupných dodávok energie pre občanov a podniky v EÚ a jej susedstve,“ uviedli U. von der Leyenová a J. Biden.
Východisko vidia v LNG. Krátkodobo
Spojené štáty a EÚ majú podľa prehlásenia šéfky EK a hlavy Bieleho domu spolupracovať na „dostatočných a včasných dodávkach zemného plynu do EÚ,“ pričom má ísť o dodávky LNG „z rôznych zdrojov na celom svete.“ Tento postup má umožniť, aby sa EÚ vyhla ďalším šokom v zásobovaní plynom, vrátane šokov, „ktoré by mohli vyplynúť z ďalšej ruskej invázie na Ukrajinu.“
USA sú už v súčasnosti najväčším dodávateľom LNG do EÚ. Európska komisia a Biely dom podľa spoločného vyhlásenia U. von der Leyenovej a J. Bidena spolupracujú s vládami a operátormi trhu v jednotlivých štátoch EÚ na tom, aby boli zabezpečené LNG na starý kontinent z rôznych častí sveta.
„LNG v krátkodobom horizonte môže zvýšiť bezpečnosť dodávok,“ píše sa vo vyhlásení s tým, že „Európska komisia bude pracovať na zlepšení transparentnosti a využívania terminálov LNG v EÚ.“
Slovensko v súčasnej dobe nemá prístup k svetovému trhu s LNG, umožniť by to však malo nové plynovodné prepojenie s Poľskom. Prepravcovia plynu jeho spustenie avizujú na prvý štvrťrok 2022.
Plné znenie spoločného vyhlásenia predsedníčky EK a prezidenta Spojených štátov bolo zverejnené na webe Bieleho domu, ako aj na webovom sídle Európskej komisie.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.