KI

Belgičania prehodnotili odchod od jadra. Dôvodom je vojna na Ukrajine

Krajina bude využívať jadrovú energiu o desať rokov dlhšie, ako plánovala.

Belgičania prehodnotili odchod od jadra. Dôvodom je vojna na Ukrajine
Foto: Depositphotos

Belgická federálna vláda v piatok (18. marca) odložila plánovaný odchod od jadrovej energie s odvolaním sa na „chaotické geopolitické prostredie“, keďže vojna na Ukrajine narúša energetické trhy v celej Európskej únii.

Krajina sa pôvodne chcela pri postupnom prechode na obnoviteľné zdroje energie spoliehať na zemný plyn, tento postoj však prehodnotila po ruskom útoku na Ukrajinu a spustení celoeurópskej snahy o zmiernenie závislosti od ruského plynu.

Krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine sa rozprúdila živá diskusia o budúcnosti jadra v Európe. Objavili sa tiež dohady, že rovnako aj Nemecko možno pristúpi k zmene svojej stratégie v oblasti jadrovej politiky.

Nemecká vláda sa však nakoniec rozhodla nepredĺžiť životnosť svojich existujúcich jadrových zariadení. Namiesto toho Berlín včera informoval, že uzavrel dlhodobú dohodu s Katarom o dodávkach skvapalneného zemného plynu, keďže hľadá alternatívnych dodávateľov energie.

Belgicko posunulo termín o desať rokov

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)