Jedným z dôsledkov zmien v energetike je decentralizácia zdrojov. Viac lokálnej výroby, ale aj spotreby v danom mieste bude znižovať tlak na distribúciu elektriny. Na druhej strane aj prevádzkovatelia distribučných sústav musia investovať do nových zariadení a opatrení na posilnenie flexibility a optimálnejšie využívanie sietí. To môže vyvolávať obavy zo zdraženia distribučných služieb.
„Decentralizácia znamená úsporu peňazí pre distribučné spoločnosti. Ak miestny distribútor, výrobca, aktívny odberateľ cez technológie, ako sú napríklad batérie, pomáhajú systému ušetriť peniaze, niekomu inému tieto prostriedky zostanú. Tie potom môže použiť inde,“ uviedol Marián Smik, predseda Slovenskej batériovej aliancie na konferencii portálu e-Focus “Smart metering/smart grid: Prichádza doba prosumerová založená na bezpečných dátach“.
Zostáva vám 68% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.