Enesco

Ako pomôcť priemyslu? Environmentálny fond rýchle riešenia nevidí (VIDEO)

Envirofond posiela priemyslu menej peňazí, ako určuje zákon, upozorňuje šéf RÚZ. Hromadenie výnosov z emisných kvót vo fonde je kreatívne účtovníctvo, hovorí štátny tajomník rezortu financií.

Ako pomôcť priemyslu? Environmentálny fond rýchle riešenia nevidí (VIDEO)
Zľava: Ľubomír Vačok, Miroslav Kiraľvarga, Peter Kremský a Radovan Kazda

Ako sa dajú znížiť negatívne dopady rastúcich cien energií na emisné povolenky? Na túto tému sa diskutovalo na tohtotýždňovom zasadnutí Komisie pre energetiku a obehové hospodárstvo pri hospodárskom výbore NR SR.

Jeden z ústredných bodov diskusie sa týkal Environmentálneho fondu, ktorý je príjemcom výnosov z dražieb emisných kvót, pričom ku koncu vlaňajška takto naakumuloval už viac ako 800 miliónov eur. Ich využívanie však na Slovensku už dlho viazne.

Vo videu hovoria:

  • Karol Galek, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR,
  • Ľuboš Jančík, štátny tajomník Ministerstva financií SR,
  • Radovan Kazda, poslanec NR SR (spoluvlastník vydavateľstva Energie-portal.sk – pozn. red.)
  • Miroslav Kiraľvarga, prezident Republikovej únie zamestnávateľov,
  • Ľubomír Vačok, riaditeľ Environmentálneho fondu.

V článku sa dozviete:

  • ako Environmentálny fond pomáha štátu účtovne znižovať deficit,
  • s čím sa počíta v rozpočte Envirofondu na rok 2022,
  • aké kompenzácie Envirofond poskytuje priemyslu a prečo môžu podniky o tieto peniaze v budúcom roku prísť.

Kiraľvarga: Z 12 miliónov priemysel dostal tri

Zákon o obchodovaní s emisnými kvótami je podľa Miroslava Kiraľvargu v jeho súčasnej podobe nastavený tak, že sa dá naplniť rôznymi spôsobmi.

Kým jedno ustanovenie tohto zákona hovorí o tom, že Environmentálny fond musí prerozdeliť minimálne 30 % výnosov z dražieb emisných kvót, a z toho aspoň štvrtinu na kompenzácie pre podniky, na inom mieste zákon umožňuje ministerstvu financií v odôvodnených prípadoch meniť výšku percentuálnej distribúcie týchto výnosov.

„Priemysel nemá žiadnu garanciu, že bude kompenzovaný tak, ako legislatíva Európskej komisie umožňuje a že priemysel bude schopný ďalej vyrábať tak, aby bol konkurencieschopný. Žiadna garancia tu neexistuje,“ upozornil M. Kiraľvarga.

Kým v aktuálnom roku 2021 priemyselné podniky získali kompenzácie za nárast cien elektriny v dôsledku premietnutia emisných povoleniek do koncových cien energie v celkovom objeme tri milióny eur, v budúcom roku nemusia dostať ani to.

Miroslav Kiraľvarga | Foto: Energie-portal.sk

„Zákon hovorí, že 30 % krát 25 % má byť použitých. To je za rok 2021 minimálne 12 miliónov eur, priemysel však dostal iba tri milióny. A na budúci rok nemáme nič, pretože schéma štátnej pomoci končí tento rok a nová sa nepíše. Nealokujeme na to žiadne peniaze? Budeme sa tváriť, že je to v poriadku?“

Jančík: Je to kreatívne účtovníctvo

Zostáva vám 61% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)