Eversheds Sutherland

Shell spustil najväčší vodíkový elektrolyzér v Európe

Ropná spoločnosť sprevádzkovala zariadenie na výrobu zeleného vodíka s kapacitou 10 MW.

Shell spustil najväčší vodíkový elektrolyzér v Európe
Obrázok: ITM Power

Ropná spoločnosť Royal Dutch Shell spustila začiatkom mesiaca do prevádzky najväčší vodíkový elektrolyzér v Európe. Závod nazvaný “Refhyne” s kapacitou 10 MW sa nachádza v nemeckom Wesselingu, v areáli rafinérky neďaleko Kolína.

Výstavba zariadenia na “zelený” vodík trvala dva roky, pričom plán je rozšíriť kapacitu na 100 MW v horizonte niekoľkých rokov. Shell už prevádzkuje 20 MW elekrolyzér v Číne a plánuje ďalšie v holandských prístavoch Rotterdam a Groningen.

Elektrolyzér s membránou z polymérneho elektrolytu (PEM) bude pri výrobe vodíka využívať obnoviteľnú elektrinu z neďalekých fotovoltických a veterných parkov. Ročne má vyprodukovať zhruba 1300 ton zeleného vodíka, najskôr určeného na výrobu dopravných palív, neskôr na dekarbonizáciu priemyslu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)