Enesco

Spotreba elektriny sa u nás prepadla viac ako vo zvyšku V4 a väčšine krajín EÚ

Najnovšie čísla Eurostatu ukázali, že Slovensko patrí k štátom, v ktorých spotreba elektriny v čase protipandemických opatrení klesla najvýraznejšie.

Spotreba elektriny sa u nás prepadla viac ako vo zvyšku V4 a väčšine krajín EÚ
Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Reštriktívne opatrenia, ktoré od polovice marca začali v rôznej miere uplatňovať jednotlivé štáty EÚ v reakcii na šírenie koronavírusu COVID-19, sa výrazne prejavili aj v celkovej spotrebe elektriny. Potvrdzujú to najnovšie čísla Eurostatu.

„Tieto opatrenia zahŕňali zatváranie výrobných závodov, škôl, reštaurácií, barov, hotelov a žiadanie od ľudí, aby zostávali doma. Mnohé spoločnosti znížili úroveň výroby kvôli malému dopytu alebo kvôli prerušeniu dodávateľského reťazca. Opatrenia boli plne v účinnosti počas celého mesiaca apríl 2020,“ zhrnul Eurostat. Rôznu prax karanténnych opatrení v štátoch EÚ sme na Energie-portal.sk zhrnuli v tomto článku.

Taliansko dáta nevykázalo

Dôsledok reštriktívnych opatrení zachytili v plnej miere dáta o spotrebe elektriny za apríli 2020. Medziročne menej elektriny sa podľa Eurostatu spotrebúvalo takmer vo všetkých štátoch.

Celková spotreba elektriny v apríli 2020 bola o 11,2 % nižšia ako v apríli 2017, čo bol až doposiaľ apríl s najnižšou spotrebou elektriny za uplynulých päť rokov. Medziročne bol tento pokles ešte výraznejší.

Za celý apríl 2020 sa podľa Eurostatatu v štátoch EÚ spotrebovalo celkovo 155 000 GWh. V rovnakom období predošlého roka to bolo 177 000 GWh, v rekordnom roku 2016 až 186 000 GWh.

Štatistika Eurostatu však zahŕňa iba 26 členských štátov EÚ. „Pre krízu spojenú s COVID-19 Taliansko nebolo schopné reportovať mesačné dáta o spotrebe elektriny. Preto agregát EÚ zahŕňa iba 26 namiesto 27 členských štátov,“ vysvetlil Eurostat.

Vo Švédsku spotreba vzrástla

Najvýraznejší pokles spotreby elektriny za apríl 2020 v medziročnom porovnaní vykázali Francúzsko (-18,8 %), Cyprus (-18,5 %), Španielsko (-17,7 %) a Luxembursko (-16,7 %). Za nimi nasledujú Rumunsko (15,5 %), Slovensko a Slovinsko (zhodne po 14,2 %).

V porovnaní so Slovenskom bol prepad v spotrebe elektriny v ostatných krajinách regiónu miernejší. V Rakúsku celková spotreba poklesla o -13,2 %, v Poľsku o -12,3 %, v Česku o -12,2 % a v Maďarsku o -7,6 %.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(1)