KI

Spotreba elektriny v Česku klesla o 15 %, výroba elektriny ešte výraznejšie. Má to vysvetlenie

Výrobu energie v Česku v uplynulých týždňoch obmedzujú najmä uhoľné elektrárne.

Spotreba elektriny v Česku klesla o 15 %, výroba elektriny ešte výraznejšie. Má to vysvetlenie
Foto: Fotolia

Situácia spojená s opatreniami proti šíreniu koronavírusu COVID-19 sa už naplno prejavila aj v energetickej sústave u našich západných susedov. Prevádzkovateľ českej prenosovej sústavy, spoločnosť ČEPS, eviduje výrazný spotreby, výroby aj zaťaženia sústavy.

Trvalý pokles spotreby ČEPS zaznamenáva už od 9. marca 2020. V porovnaní s koncom marca 2019 dosahoval pokles spotreby elektrickej energie v pracovných dňoch približne 7 %.

V polovici apríla však bola spotreba elektriny v Česku nižšia až o 15%, a to pri zohľadnení rozdielneho denných teplôt vlani a v tomto roku. Výrazný pokles spotreby súvisí najmä s prerušovaním výroby vo veľkých závodoch.

Nižšiu spotrebu elektriny už od marca eviduje aj Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS). Podrobnosti sme priniesli v tomto článku.

Výroba klesla o 20 %

Pokles výroby elektrickej energie v Česku bol v pracovných dňoch ešte podľa najnovších čísel ČEPS ešte výraznejší.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)