VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Spotreba elektriny od začiatku roka klesá, potvrdili najnovšie čísla SEPS

V januári a februári spotreba elektriny klesla zhruba o dve percentá, v marci pre obmedzenia súvisiace so šírením koronavírusu klesá rýchlejšie.

elektrické vedenie

Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Odberatelia elektriny na Slovensku spotrebovali od 1. januára 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka približne o dve percentá elektrickej energie menej.

Vyplýva to z najnovších čísel, ktoré zverejnila Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).

Výraznejší pokles v marci

Podľa údajov prevádzkovateľa prenosovej sústavy klesla spotreba elektriny na Slovensku v prvých dvoch mesiacoch tohto roka o 2,2 %. Priemerné denné teploty v tomto období sa podľa meraní SEPS pohybovali nad úrovňou vlaňajška: január bol teplejší o 0,4°C, február o 1,5°C.

Začiatok marca bol už oproti minulému roku výrazne chladnejší (-2,2°C), čo sa podpísalo pod viac ako dvojpercentný rast spotreby elektriny (2,3 %).

Následne však na slovenskú ekonomiku dopadli mimoriadne opatrenia súvisiace so šírením koronavírusu a viacerí priemyselní odberatelia energie začali obmedzovať výrobu.

Druhý a tretí marcový týždeň už priniesli významnejší pokles spotreby elektriny, a to o -3,7 % (9. – 15. marca), resp. -5,9% (16. – 22. marca). Priemerné teploty sa pritom vyvíjali podobne ako v rovnakom období predošlého roka, v oboch týždňoch boli nižšie iba o 0,6°C.

„Celkovo za obdobie od prvého 22. marca 2020 bol zaznamenaný pokles spotreby elektriny na úrovni -2,4 %, napriek medziročnému poklesu priemernej teploty o -0,6 °C,“ zhrnula SEPS. Údaje o vývoji teplôt pochádzajú z meraní teploty na elektrických staniciach SEPS, ktoré sú rozmiestnené naprieč celým Slovenskom.

Očakáva sa ďalší pokles

Z priebežných údajov SEPS vychádzal aj dosluhujúci minister hospodárstva Peter Žiga, keď minulý týždeň bilancoval dopady opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu na slovenskú energetiku.

„Spotreba elektrickej energie klesla asi o štyri percentá a počíta sa s ďalším znižovaním,“ uviedol rezort hospodárstva už v utorok 17. marca.

V porovnaní s krízovým rokom 2009 však prepad spotreby elektriny zatiaľ nevyzerá dramaticky. Pred 11 rokmi spotreba elektriny klesla približne o 10 %.

Podľa predbežných údajov SEPS za rok 2019 spotreba elektriny na Slovensku už dva roky po sebe mierne klesá. Z úrovne 31 056 GWh v roku 2017 poklesla na vlaňajších 30 236 GWh.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. Andreas31.03.2020 (16:45)
    Nám sa to doma začína tiež prejavovať. Volal som kôli tomu do slovakia enegry, aby som si zistil čo a ako. Tak sa snáď niečo podarí ušetriť.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Podporia verejné budovy z Plánu obnovy. Dostanú dotácie na rýchle energetické opatrenia

Podporia verejné budovy z Plánu obnovy. Dostanú dotácie na rýchle energetické opatrenia

Peniaze zo špeciálnej výzvy pôjdu na výmenu okien a dverí, ale aj modernizáciu osvetlenia či slnečné kolektory.

Skupina MOL predstavila najväčší závod na výrobu zeleného vodíka v regióne

Skupina MOL predstavila najväčší závod na výrobu zeleného vodíka v regióne

Zariadenie s kapacitou 10 megawattov vybudovala v areáli svojej rafinérie v Százhalombatte, ktorá je najväčšia v strednej a východnej Európe.

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

Mali už rozdeľovať dotácie. Zelená domácnostiam naberá čoraz väčší sklz

SIEA stále nevydáva poukážky, ktoré sa majú preplácať z nových eurofondov. Podmienky podpory medzičasom aktualizovali.