Eversheds Sutherland

Spotreba elektriny od začiatku roka klesá, potvrdili najnovšie čísla SEPS

V januári a februári spotreba elektriny klesla zhruba o dve percentá, v marci pre obmedzenia súvisiace so šírením koronavírusu klesá rýchlejšie.

Spotreba elektriny od začiatku roka klesá, potvrdili najnovšie čísla SEPS
Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Odberatelia elektriny na Slovensku spotrebovali od 1. januára 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka približne o dve percentá elektrickej energie menej.

Vyplýva to z najnovších čísel, ktoré zverejnila Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).

Výraznejší pokles v marci

Podľa údajov prevádzkovateľa prenosovej sústavy klesla spotreba elektriny na Slovensku v prvých dvoch mesiacoch tohto roka o 2,2 %. Priemerné denné teploty v tomto období sa podľa meraní SEPS pohybovali nad úrovňou vlaňajška: január bol teplejší o 0,4°C, február o 1,5°C.

Začiatok marca bol už oproti minulému roku výrazne chladnejší (-2,2°C), čo sa podpísalo pod viac ako dvojpercentný rast spotreby elektriny (2,3 %).

Následne však na slovenskú ekonomiku dopadli mimoriadne opatrenia súvisiace so šírením koronavírusu a viacerí priemyselní odberatelia energie začali obmedzovať výrobu.

Druhý a tretí marcový týždeň už priniesli významnejší pokles spotreby elektriny, a to o -3,7 % (9. – 15. marca), resp. -5,9% (16. – 22. marca). Priemerné teploty sa pritom vyvíjali podobne ako v rovnakom období predošlého roka, v oboch týždňoch boli nižšie iba o 0,6°C.

„Celkovo za obdobie od prvého 22. marca 2020 bol zaznamenaný pokles spotreby elektriny na úrovni -2,4 %, napriek medziročnému poklesu priemernej teploty o -0,6 °C,“ zhrnula SEPS. Údaje o vývoji teplôt pochádzajú z meraní teploty na elektrických staniciach SEPS, ktoré sú rozmiestnené naprieč celým Slovenskom.

Očakáva sa ďalší pokles

Z priebežných údajov SEPS vychádzal aj dosluhujúci minister hospodárstva Peter Žiga, keď minulý týždeň bilancoval dopady opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu na slovenskú energetiku.

„Spotreba elektrickej energie klesla asi o štyri percentá a počíta sa s ďalším znižovaním,“ uviedol rezort hospodárstva už v utorok 17. marca.

V porovnaní s krízovým rokom 2009 však prepad spotreby elektriny zatiaľ nevyzerá dramaticky. Pred 11 rokmi spotreba elektriny klesla približne o 10 %.

Podľa predbežných údajov SEPS za rok 2019 spotreba elektriny na Slovensku už dva roky po sebe mierne klesá. Z úrovne 31 056 GWh v roku 2017 poklesla na vlaňajších 30 236 GWh.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(1)