Enesco

Dohodu o uhlíkovej neutralite v EÚ blokuje už iba Poľsko

Zástupcovia členských štátov sa ani po tretíkrát jednohlasne nezhodli na klimatickom cieli. EÚ rešpektuje právo štátov na vlastný energetický mix.

Dohodu o uhlíkovej neutralite v EÚ blokuje už iba Poľsko
Foto: Fotolia

Členské štáty Európskej únie sa na prebiehajúcom samite opäť nedohodli na dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2050. Ako Energie-portal avizoval už pred začiatkom zasadnutia Európskej rady, takýto výsledok sa ani veľmi nepredpokladal, vzhľadom k námietkam zástupcov z niektorých východoeurópskych krajín.

Dohoda však stroskotala už iba na odmietavom postoji Poľska. Česko a Maďarsko sa za cieľ uhlíkovej neutrality postavili po ústupkoch EÚ v oblasti jadrovej energie a prísľube nového balíka peňazí.

“Európska rada schvaľuje cieľ, ktorým je dosiahnuť, aby bola EÚ do roku 2050 v súlade s cieľmi Parížskej dohody klimaticky neutrálna. Jeden členský štát sa v tomto štádiu nemôže za seba zaviazať k splneniu tohto cieľa, Európska rada sa teda k tejto otázke vráti v júni 2020,” znie jeden z hlavných záverov včerajšieho zasadnutia Rady.

Európska rada zároveň potvrdila snahu EK o zavedenie podporného rámca, “ktorý bude prínosom pre všetky členské štáty a ktorý bude zahŕňať primerané nástroje, stimuly, podporu a investície s cieľom zabezpečiť nákladovo efektívnu, spravodlivú, ako aj sociálne vyváženú a korektnú transformáciu, pričom sa zohľadnia rozdielne vnútroštátne okolnosti, pokiaľ ide o východiskovú situáciu.”

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)