Eversheds Sutherland

Ústavný súd rozlúskol posledný oriešok sporu medzi výrobcami elektriny a distribučkami

VSD pri pozastavení vyplácania podpory v roku 2015 postupovala správne a v súlade s legislatívou SR.

Ústavný súd rozlúskol posledný oriešok sporu medzi výrobcami elektriny a distribučkami
Foto: Fotolia

Momentálne najviac rezonuje v médiách problematika súdnych sporov týkajúcich sa platby za prístup výrobcov elektriny do distribučnej sústavy. V rokoch 2015 a 2016 bola takouto témou tzv. kauza „Strata podpory 2015“, nakoľko prevádzkovatelia distribučných sústav nevyplatili v roku 2015 podporu tej časti výrobcov elektriny, ktorí si v roku 2014 nesplnili povinnosti uložené zákonom, čo priamo zo zákona znamenalo zánik nároku na podporu v nasledujúcom kalendárnom roku. Zo strany výrobcov elektriny boli podané v roku 2015 takisto desiatky žalôb voči distribučným spoločnostiam.

Zaujímavosť tejto témy klesala priamo úmerne s počtom výrobcov, ktorí v súdnych sporoch neuspeli.

Dá sa povedať, že jedinou otvorenou otázkou zostalo posúdenie, či na vzájomné vzťahy medzi prevádzkovateľmi distribučných sústav a výrobcov elektriny v rámci oznamovania si rôznych povinností možno aplikovať správny poriadok a s tým súvisiaca otázka, či lehotu „k 15. augustu“, dokedy si bolo treba zo strany výrobcov oznamovaciu povinnosť splniť, je potrebné chápať ako lehotu hmotnoprávnu (15.augusta musela byť informácia v dispozičnej sfére distribučnej spoločnosti), alebo ako lehotu procesnoprávnu (informáciu stačilo dňa 15. august podať na poštovú prepravu).

Všeobecné súdy uvedenú lehotu posúdili ako procesnoprávnu, čo viedlo k viacerým úspešným súdnym sporom z pohľadu výrobcov elektriny.

Zo strany spoločnosti Východoslovenská distribučná, a.s. však nasledovalo podanie sťažnosti na Ústavný súd Slovenskej republiky, pričom predmetom posudzovania Ústavného súdu SR bolo práve posúdenie charakteru a povahy lehoty „k 15. augustu“.

V náleze Ústavného súdu pod spisovou značkou: IV. ÚS 491/2018-65 zo dňa 31.01.2019 sa jednoznačne konštatuje, že „je podľa názoru ústavného súdu z ústavného hľadiska neudržateľný právny záver vyslovený v napadnutých rozhodnutiach okresného a krajského súdu o procesno-právnom charaktere lehoty" , a ďalej, že právny názor všeobecných súdov „nereflektuje súkromno-právny charakter vzťahu medzi žalobkyňou ako výrobcom elektriny z OZE a sťažovateľkou ako prevádzkovateľom regionálnej distribučnej sústavy“.

Ústavný súd týmto nálezom zároveň vrátil vec Krajskému súdu v Košiciach na opätovné prejednanie.

Spoločnosť Východoslovenská distribučná, a.s. nález Ústavného súdu jednoznačne víta, nakoľko potvrdil doterajšiu judikatúru Ústavného súdu, o ktorú sa spoločnosť VSD v rámci sporových konaní opierala, keď už v predchádzajúcich nálezoch Ústavný súd deklaroval vzťah medzi prevádzkovateľmi sústav a výrobcami elektriny v rámci plnenia oznamovacích povinností ako vzťah súkromnoprávny.

Tento nález z pohľadu spoločnosti Východoslovenská distribučná, a.s. zároveň potvrdzuje, že táto pri pozastavení vyplácania podpory v roku 2015 postupovala správne a v súlade s legislatívou SR.

JUDr. Miroslav Šipoš
vedúci odboru Právo a vecná regulácia vo VSD, a.s.


Spoločnosť Východoslovenská distribučná je komunikačným partnerom denníka Energie-portal.sk.



Diskusia(0)