Enesco

Súdy o G-komponent vyhrávajú výrobcovia. Distribučky poplatok naďalej fakturujú

Prvé rozhodnutia okresných súdov v kauze G-komponent padli v prospech výrobcov. Kľúčovým míľnikom však bude rozhodnutie Krajského súdu v Žiline, ktorý rieši prvé odvolanie.

Súdy o G-komponent vyhrávajú výrobcovia. Distribučky poplatok naďalej fakturujú
Foto: Fotolia

O protiústavnosti právnej úpravy G-komponentu rozhodol Ústavný súd SR ešte v roku 2016. Toto rozhodnutie výrazne pomohlo viacerým výrobcom, ktorí sa domáhali vrátenia platieb na súde. Mnohí ďalší sa k nim pridali. V súčasnosti prebiehajú desiatky súdnych sporov a tie sa pre výrobcov zatiaľ vyvíjajú priaznivo.  

„Na Ústavnom súde sme zaznamenali dôležité víťazstvo, ktoré ale ani zďaleka nie je finálne. Distribučné spoločnosti G-komponent naďalej fakturujú a po novom chce tento poplatok štát údajne zaviesť aj na základe zmeny zákona,“ upozorňuje Veronika Galeková, riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

6 okresných súdov podporilo výrobcov

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)