Mesto New York má cieľ znížiť objem vypúšťaných emisií o 80% do roku 2050. Pomôcť by mu v tom mohlo uskladňovanie energie vo veľkom meradle.
Súčasťou ambiciózneho plánu New Yorku zredukovať množstvo emisií do polovice storočia o 80% je inštalácia batérií na uskladnenie 100MWh elektrickej energie. Kapacity na skladovanie energie v takomto objeme chce mať metropola vybudovaná už do roku 2020.
Hoci nové batériové kapacity sa zatiaľ New Yorku nedarí budovať v dostatočnom tempe, nová štúdia, ktorú vypracovalo New York Battery and Energy Storage Technology Consortium (NY-BEST), upozorňuje, že práve skladovanie elektrickej energie môže byť kľúčom k zásadnej redukcii emisií.
„Vynára sa čoraz viac otázok ohľadom toho, ako zabezpečiť spoľahlivosť elektrickej siete pri znižovaní našej závislosti na fosílnych palivách,“ povedal výkonný riaditeľ NY-BEST William Acker. „Naša štúdia dokazuje, že nahradenie starých tepelných elektrární systémom na uskladňovanie energie je nákladovo efektívnou stratégiou na znižovanie škodlivých emisií, ochranu verejného zdravia a zabezpečenie spoľahlivosti elektrickej siete.“
Podľa štúdie, ktorú NY-BEST vypracovalo v spolupráci s konzultantskou spoločnosťou Strategen, náklady newyorských odberateľov energie na udržanie starých tepelných elektrární ročne dosahujú takmer 270 miliónov dolárov. Neefektívne starnúce zariadenia sú pritom v prevádzke každý deň len na niekoľko hodín.
V prípade, že by sa podarilo 5% týchto nákladov alokovať namiesto tepelnej energetiky na nové batérie, mesto by mohlo mať podľa správy NY-BEST zabezpečené kapacity na uskladňovanie energie v objeme až 450MWh. Celú štúdiu si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Rozvoj OZE si vyžaduje skladovanie energie
Náklady na skladovanie jednej kilowatthodiny energie sa v súčasnosti podľa magazínu Forbes pohybujú v rozmedzí 15 až 30 centov v závislosti od aplikácie a typu batérií. Aby bolo skladovanie elektriny z obnoviteľných zdrojov energie konkurencieschopným riešením, náklady by museli klesnúť aspoň na úroveň siedmich centov za kilowatthodinu.
„Viac ako 50% emisií skleníkových plynov súvisiacich s produkciou elektriny v New Yorku vypúšťajú fosílne elektrárne priamo v meste,“ uvádza sa v štúdií. „Aby New York dosiahol svoje klimatické ciele, bude musieť zvýšiť využívanie obnoviteľnej energie namiesto fosílnych palív.“
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.