Enesco

SaS: Hornonitrianske bane sa regulácii cien uhlia nebránia. Znížilo by to ceny elektriny

Opoziční liberáli sa v parlamente pokúšajú pretlačiť zmenu podpory domáceho uhlia, ktorá by podľa nich zúžila priestor na korupciu. Výsledkom by mali byť nižšie ceny elektriny pre všetkých odberateľov.

SaS: Hornonitrianske bane sa regulácii cien uhlia nebránia. Znížilo by to ceny elektriny
Ilustračné foto: Energie-portal.sk

Navrhované zmeny strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila ako riešenie, ktoré „vybalí uhlie z alobalu.“ Poslanci za SaS na stredajšej tlačovej besede prezentovali návrh novely zákona o energetike a novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach

Podrobnejšie sme o všetkých navrhovaných zmenách v energetickej legislatíve písali už minulý týždeň.

Cena uhlia trikrát vyššia než v zahraničí

Podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej je cieľom návrhov zmeniť spôsob podpory výroby elektriny z domáceho uhlia. Výsledkom majú byť nižšie ceny elektriny, ktoré by pocítili koncoví odberatelia.

„Podstata spočíva v tom, že nebudeme tak ako doteraz regulovať iba cenu elektriny, ktorá sa z domáceho uhlia vyrobí, ale aj cenu komodity, teda uhlia, ktoré sa na jej výrobu použije, a ktoré sa veľkou mierou podieľa na výslednej cene pre spotrebiteľa. Reguláciu by vykonával regulačný úrad, čiže ÚRSO,“ povedala Kiššová. 

Zdôraznila taktiež, že cenu uhlia na Slovensku v súčasnosti nijako regulovaná nie je a stanovujú ju výlučne Hornonitrianske bane podľa dohody so Slovenskými elektrárňami. Podľa Kiššovej je u nás cena uhlia až trikrát vyššia než v zahraničí.  

Menej korupcie, nižšie ceny elektriny

Tímlíder SaS pre energetiku, Karol Galek, doplnill, že liberáli svoje návrhy konzultovali aj so zástupcom Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorý s nimi „nemal problém.“ Poslanec preto verí, že s tým nebudú mať problém ani poslanci za stranu Smer-SD – navyše, keď je momentálne predsedom ÚRSO bývalý minister a poslanec Smeru Ľubomír Jahnátek. Všetko o plyne

„Naše zmeny by zaistili vďaka nezávislej regulácii cien uhlia nižšie ceny elektriny, transparentnejšie prostredie v energetike, a tým pádom menej priestoru na korupciu. Zároveň by pre niektorých politikov znamenali zrejme aj nižšie príjmy z neoficiálneho zarábania,“ poznamenal Galek. 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)