VSDS

Zákon o regulácii v sieťových odvetviach čakajú zmeny, MH SR pracuje na novele

Parlament sa bude regulačnou novelou zaoberať na svojej najbližšej schôdzi, aj keď ju rezort hospodárstva predložiť nestihne. S vlastným návrhom už prišli opoziční poslanci Karol Galek a Jana Kiššová (SaS).

Zákon o regulácii v sieťových odvetviach čakajú zmeny, MH SR pracuje na novele
Foto: Fotolia

Nástupca Jozefa Holjenčíka by sa mal vyberať podľa nových pravidiel. A podľa všetkého nepôjde len o jedného človeka – obe Holjenčíkove funkcie, ktoré mu prisudzoval súčasný záujem, by si mali po novom rozdeliť dvaja ľudia.

Podľa ministra hospodárstva panuje na tejto zmene v zákone medzi koaličnými stranami zhoda. „Dohodli sme sa na tom, že ÚRSO bude oddelený od Regulačnej rady. Túto legislatívu v tejto chvíli pripravujeme,“ uviedol Peter Žiga v relácii Téma dňa televízie TA3.

Ako po rokovaní koaličnej rady pred dvoma týždňami uviedol premiér Fico, ministerstvo by malo do novely zapracovať i také opatrenia, ktoré zabezpečia lepšiu informovanosť vlády o rozhodnutiach úradu. Počas kauzy cien energií Fico vládu označil za „záchrannú brzdu“ v prípade neopodstatneného zvyšovania cien energií.

„Práce na príprave návrhu novely zákona o regulácii sú vo finálnej fáze, na rokovanie vlády ju MH SR plánuje predložiť počas najbližších týždňov,“ uviedol pre Energie-portal.sk Juraj Rybanský z kancelárie ministra hospodárstva. Na najbližšiu marcovú schôdzu NR SR sa tak už novela zákona z dielne ministerstva hospodárstva nedostane.

Ďalej je však ministerstvo na detaily týkajúce sa pripravovanej novely skúpe. Viacero možných zmien v zákone teda i naďalej zostáva v rovine špekulácií.

Hoci výber nového predsedu ÚRSO a Regulačnej rady by sa mal uskutočňovať už podľa nových podmienok a môžu sa zmeniť prísne kvalifikačné kritériá na tieto funkcie, posledné slovo by mal mať pri prezident, ktorý predsedu do funkcie musí vymenovať. Avšak hoci o zmene tohto ustanovenia vládni politici nehovoria, novela môže prezidenta o túto právomoc pripraviť.

Opozícia už prišla s vlastným návrhom

Vlastný návrh na najbližšiu marcovú schôdzu parlamentu už stihli predložiť opoziční poslanci Karol Galek a Jana Kiššová za SaS. Tí novelu regulačného zákona prvýkrát predkladali už v máji 2016, vtedy však neprešla. Po prepuknutí kauzy cien energií sa však podľa poslanca Galeka ukázalo, že reforma ÚRSO je nevyhnutná a preto novelu v mierne upravenej podobe predkladajú opäť.

„Základným princípom je prísne oddelenie Úradu od Regulačnej rady ako odvolacieho orgánu. Súčasne by za účelom dosiahnutia vyššej transparentnosti a nezávislosti na čele úradu nestál jeden predseda, ale trojčlenné predsedníctvo,“ zhrnul Galek pre Energie-portal.sk.  

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)