Enesco

SZVT: Centrálne zásobovanie teplom sa pri zvýšenom odbere tepla oplatí ešte viac

Výrazný pokles teplôt na začiatku nového roku priniesol aj nárast spotreby tepla v slovenských domácnostiach.

SZVT: Centrálne zásobovanie teplom sa pri zvýšenom odbere tepla oplatí ešte viac
Foto: Photodune

Spotreba tepla v domácnostiach sa podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla za toto obdobie zvýšila o 15 až 20 %. Pre odoberateľov tepla od centrálnych dodávateľov však podľa výrobcov tepla z centrálnych zdrojov platba za teplo neporastie priamo úmerne so zvýšenou spotrebou tepla, pretože cena tepla je nastavená dvojzložkovo.

Zároveň do hry vstupuje aj dôležitý faktor, že čím viac odberateľov je pripojených na centrálne zásobovanie tepla, tým je prepočítaná jednotková cena pre všetkých odberateľov lacnejšia.

Celková cena za teplo sa skladá z dvoch zložiek – fixnej a variabilnej. Fixná zložka ceny za teplo predstavuje stále náklady na dodávku tepla a je nezávislá od skutočnej spotreby tepla. Výška fixnej zložky ceny sa teda nemení, ani pri zvýšenom odbere tepla v prípade silných mrazov.

Platba za variabilnú časť tepla je závislá od skutočného odberu tepla a teda je závislá od počasia. Ak u odberateľov dôjde v dôsledku extrémneho poklesu teploty k vyššej spotrebe tepla, toto má dopad len na zvýšenie variabilnej časti platby za teplo. Tá tvorí v celkovej platbe za teplo 50-70 %.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)