Enesco

Vlani na svete pribudlo 550-tisíc elektromobilov. V ktorých štátoch prinášajú zníženie emisií?

Počet elektromobilov na cestách od roku 2010 narástol 100-násobne. V krajinách, kde sa väčšina elektriny vyrába z fosílnych palív, však elektromobily produkujú viac emisií než autá so spaľovacími motormi. Pozrite si mapku porovnávajúcu štáty EÚ.

Vlani na svete pribudlo 550-tisíc elektromobilov. V ktorých štátoch prinášajú zníženie emisií?
Foto: Fotolia

Podľa správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa celkový počet elektormobilov na cestách vlani vyšplhal na 1,26 milióna. Elektrických vozidiel pritom začalo pribúdať najmä v posledných rokoch. Ešte pred v roku 2005 sa elektromobily globálne počítali v stovkách.

Až 80% elektromobilov však dnes jazdí po cestách v pätici štátov – USA, Číne, Japonsku, Holandsku a Nórsku. Najväčší trhový podiel na predaji elektromobily dosahujú v Nórsku (23%) a Holandsku (10%). Práve v NórskuHolandsku  sa pritom hovorí o zákaze predaja aut so spaľovacími motormi od roku 2020.

Zdroj: IEA

Ťahúňom rozvoja elektromobility sa však podľa správy IEA – aj vzhľadom na veľkosť svojho trhu – stáva Čína. „Rýchlo rastúci predaj elektromobilov v Číne v roku 2015 z krajiny spravil najväčší trh v globálnom meradle a Čína po prvýkrát predbehla Spojené štáty. V Číne takisto prebieha najdynamickejší rozvoj trhu s elektrickými skútrami a autobusmi,“ uvádza IEA.  

Boom aj vďaka podpore od vlád

Rozvoj elektromobilty by však určite v posledných rokoch určite nenaberal podobné rozmery, ak by sa elektromobily netešili v mnohých krajinách rozsiahlej štátnej podpore. Tú vlády väčšinou zdôvodňujú potrebou redukovať množstvo emisií uhlíka a bojovať proti klimatickým zmenám.

„Viac ako milión elektrických vozidiel bolo vlani vo svete predaných aj vďaka pomoci takmer štyroch biliónov eur z verejných zdrojov,“ odkazuje na štúdiu IEA Damien Linhart, žurnalista a konzulatant v oblasti energetiky a klimatických zmien.

„Ak je politickým cieľom skutočne redukcia skleníkových plynov v doprave, verejné peniaze by sa mali v prvom rade používať na podporu verejnej dopravy, soft mobility a obnoviteľnej energie,“ píše v blogu.

V Poľsku a Estónsku elektromobily znečisťujú najviac

Politici a vlády Linharta často automaticky podporujú elektromobily bez toho, aby v jednotlivých prípadoch do dôsledkov zvážili všetky environmentálne efekty elektromobilty. „Hlavný dôvod, prečo môžu mať elektromobily významnú uhlíkovú stopu, je spôsob produkcie elektriny,“ tvrdí Linhart.

Keďže skladba energetického mixu sa v jednotlivých krajinách značne odlišuje, kým v niektorých krajinách elektromobily produkjú skutočne podstatne menej emisií než vozidla so spaľovacími motormi, inde nemôže byť o zelenej alternatíve ani reči.

Emisie uhlíka zapríčinené priemerným elektromobilom Linhart prepočítal s ohľadom na spôsob produkcie energie v jednotlivých európskych štátoch. Číslo v prípade každej krajiny na mape udáva počet gramov oxidu uhličitého (reps. ekvivalentu CO2) na sto kilometrov. V prípade aut s benzínovými, reps. dieselovými motormi sa toto číslo podľa Linharta bežne pohybuje okolo 170, resp. 180g CO2/100km. Motory novo registrovaných aut však podľa európskej legislatívy nesmú od vlaňajška emitovať viac než 130g CO2/100km.

Zdroj: Climatize

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)