Enesco

Energetická politika liberálov stojí daňovníkov milióny, tvrdí audit v kanadskom Ontáriu

Predražený, nefunkčný a zle manažovaný systém. Generálna audítorka ostro kritizuje kroky provinčnej vlády na trhu s elektrinou.

Energetická politika liberálov stojí daňovníkov milióny, tvrdí audit v kanadskom Ontáriu

V kanadských médiách rezonuje výročná správa, ktorú 2. decembra zverejnila ontárijská generálna audítorka Bonnie Lysyk. Neobvykle silnými slovami v nej kritizuje vládu liberálov za energetickú politiku provincie.

Úrad generálnej audítorky je vo východokanadskej provincii orgánom, ktorý nezávisle prešetruje kroky vlády v rôznych oblastiach a svoje zistenia pravidelne zhŕňa vo výročných správach.

"Počas posledných desiatich rokov sa ontárijský plánovací proces v energetike v princípe rozpadol, nemáme tu nijaký funkčný technický plán," konštatuje Bonnie Lysyk.

Cena elektriny rástla, výroba poklesla

Generálna audítorka konštatuje to, čo je domácnostiam a malým firmám v Ontáriu dobre známe: cena elektriny sa za súčasnej vlády v provincii takmer zdvojnásobila z 5,32 centov za kilowatthodinu na 10,10 centov. Úrad generálnej audítorky navyše počíta s ďalším rastom cien.

Väčšina z bremena uvaleného na spotrebiteľov bude platiť elektrické kapacity, ktoré provincia nepotrebuje. Kým ceny vzrástli na dvojnásobok, produkcia elektriny poklesla zo 152 terawatthodín v roku 2007 na 140 v roku 2014.

Správa podľa audítorky prináša odkaz pre celú Kanadu v čase, keď vlády na všetkých úrovniach štátu plánujú nové a ešte štedrejšie dotačné systémy pre obnoviteľné zdroje alebo prísnejšiu kontrolu emisii uhlíka.

Jediní, ktorí však budú z podobných politík profitovať, upozorňuje správa, budú podnikatelia v oblastí obnoviteľných zdrojov – tí, s ktorými vláda liberálov podpisovala štedré zmluvy s cenami vysoko nad tržnými úrovňami.

Na podporu OZE pôjde ešte 133 miliárd

Správa konštatuje, že ontárijskí daňovníci niekoľkými miliardami dolárov podporili firmy dodávajúce zelené technológie kvôli premršteným cenám, s ktorými súhlasila vláda. Kvôli nedostatku konkurencie na trhu s novovznikajúcimi technológiami, ktoré majú nahradiť vo výrobe elektriny uhlie, podľa prepočtov generálnej audítorky daňovníci zaplatili navyše takmer 10 miliárd dolárov.

V nasledujúcich 17 rokoch navyše spotrebitelia podľa správy vynaložia ďalších 133 miliárd kanadských dolárov na pokračovanie reštrukturalizácie celého energetického sektoru, ako to naplánovala vláda liberálov. Časť z tejto astronomickej sumy pritom budú dostávať prevádzkyschopné elektrárne za to, aby energiu neprodukovali.

Hoci veľa z týchto skutočností bolo známych v Ontáriu už dlhšie, správa generálnej audítorky priniesla výpočet za celé desaťročie liberálnej vlády . Poukazuje taktiež na zámerné a svojvoľné rozhodnutia jej predstaviteľov zamerané na podporu konkrétnych subjektov.

Generálnej audítorke taktiež pri podpore OZE chýbali konkrétne analýzy výnosnosti, detailné technické údaje a dostatočné konzultácie s tretími stranami.

Liberálna strana, ktorú kvôli energetickej politike podrobila generálna audítorka kritike, nepatrí medzi strany, ktoré poznáme pod týmto označením v kontinentálnej Európe.

S agendou, ktorej významnou súčasťou sú práve environmentálne témy, má najbližšie k európskym socialistickým, resp. sociálno-demokratickým stranám.


Diskusia(0)