Eversheds Sutherland

Bioplynová stanica – niekedy aj tri roky márnych pokusov o opravy

Keď pred rokmi predseda poľnohospodárskeho družstva Agria Nížkovice v Česku Pavel Pásek uvažoval o stavbe bioplynovej stanice, ani zďaleka netušil, čo ho v budúcnosti čaká.

Bioplynová stanica – niekedy aj tri roky márnych pokusov o opravy

Ako hovorí, realita bola o dosť iná ako predstavy. Miesto bezobslužnej stanice tak už tri roky často chodí spať až o druhej ráno. Musí sa totiž o bioplynku neustále starať. "Je to ako mať dvojčatá, stále vyžaduje nejakú starostlivosť," glosoval Pásik.

Je vraj nutné byť stále v strehu. "Keby som vtedy vedel, čo to obnáša, nie som si istý, či by som do toho išiel znova," priznal pre Vyškovský Denik.cz. Stále však na tom vraj je dobre. "Sú aj také stanice, ktoré idú na sedemdesiat percent výkonu a tým pádom sa nezaplatia. Podniky kvôli nim dokonca krachujú. To u nás našťastie nie je, stanica je zisková, "dodal Pásek.

Vďaka tomu, že je na vhodnom mieste, neslúži len na výrobu elektrickej energie. Okolie zásobuje aj teplom. "Využitie tak máme. Ide o dobrý privýrobok, teplo z bioplynovej stanice je totiž výborné, "dodal Pásek.

Viac čítaje tu.


Diskusia(0)