Enesco

Vláda chce 25 000 elektromobilov, plánuje odpúšťať dane

Z návrhu stratégie rozvoja elektromobility, ktorú včera po dlhších prieťahoch schvália vláda, vyplýva, že v roku 2020 by u nás mohlo jazdiť až 25 000 elektromobilov a hybridných vozidiel.

Vláda chce 25 000 elektromobilov, plánuje odpúšťať dane
Fotolia

Odpustenie dane z motorového vozidla na zakúpený elektormobil, rýchlejší odpis týchto vozidiel z dane pre právnické osoby či odpustenie registračného poplatku. I to patrí medzi opatrenia, s ktorými prišiel rezort hospodárstva.

Materiál o elektromobilite predložilo ministerstvo ako vlastnú iniciatívu. Navrhuje v nej opatrenia, ktoré majú byť rozpracované v rámci prípravy dokumentu Komplexná stratégia zavádzania alternatívnych palív v Slovenskej republike a jej vplyv na národné hospodárstvo SR z pohľadu potenciálnych možností a potrieb SR. Materiál nemá podľa predkladateľa nijaký vplyv na rozpočet verejnej správy ani podnikateľské prostredie.

Dokument má nadväzovať na európske iniciatívy a smernice a na dokumenty Stratégia energetickej bezpečnosti SR (2008), Energetická politika SR (2014), Dopravná politika SR do roku 2015 (2005) a Stratégia rozvoja dopravy SR do roku 2020 (2010). "Stratégia je vypracovaná v snahe napomôcť rozvoju automobilového priemyslu a elektromobility na Slovensku, ako aj z dôvodu podpory rastu priemyselnej výroby založenej na zvyšovaní jej konkurencieschopnosti prostredníctvom inovácii a inovatívnych technológii a vytvorení Slovenskej platformy pre E-mobilitu," uvádza v predkladacej správe ministerstvo.

V roku 2020 desať až dvadsať tisíc elektromobilov

Ministerstvo zdôrazňuje, že podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) predaj elektromobilov a hybridov v Európe v roku 2014 vzrástol o polovicu s predchádzajúcim rokom na 97 791 predaných áut. Z celkového počtu tvoria čisté elektromobily približne 60 %.

Prečítajte si tiež
Na Slovensku je v súčasnosti 148 elektromobilov
Pre elektromobily nie je Slovensko zatiaľ krajinou zasľúbenou. Ku koncu apríla bolo na Slovensku zaregistrovaných 148 elektromobilov, z toho 132 kategórie M1 a 16 kategórie N1.

Na Slovensku návrh počíta s dvoma možnosťami vývoja do roka 2020:

  • podľa "štandardného scenára" by malo na Slovensku jazdiť asi 10 000 elektrických vozidiel

  • podľa "technologického scenára", ktorý je optimistickejší, by to však mohlo byť až 25 000 vozidiel.

V rovnakom roku by podľa ministerstva tento počet mal v susednom Rakúsku dosiahnuť 25 000, v Nemecku jeden a vo Francúzku až dva milióny vozidiel s elektrickým pohonom.

Do tohto počtu pritom ministerstvo zaraďuje ako čisto elektrické vozidlá, tak aj plug-in hybridy s čiastočne elektrickým pohonom. Jednotlivé kategórie vozidiel a ich základné rozdiely z hľadiska množstva vypúšťaných exhalátov, spotreby fosílnych palív a elektrickej energie znázorňuje infografika.

GRAF: Základné rozdiely medzi elektromobilmi

Zdroj: MH SR

Elektromobilita má podporiť rast ekonomiky

Cieľom podpory, ako navrhuje ministerstvo, má byť oživenie a rozbeh priemyslu takým spôsobom, aby bola zabezpečená jeho životaschopnosť aj v budúcnosti po ukončení podporných opatrní.

Význam podpory elektromobility rezort zdôvodňuje troma unikátnymi príležitosťami, ktoré má elektromobilita priniesť: rozvoj vedy a výskumu, zlepšenie stavu životného prostredia a posilnenie výkonnosti slovenskej ekonomiky.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)