KI

Ministerstvo akceptovalo pripomienky k vyhláške o množstve kvót znečisťujúcich látok

V štádiu rokovania stálych pracovných komisií je vyhláška ministerstva životného prostredia, ktorou sa ustanovuje celkové množstvo kvót znečisťujúcich látok. K návrhu poslali svoje pripomienky dva zamestnávateľské zväzy, ministerstvo ich pripomienky akceptovalo.

Ministerstvo akceptovalo pripomienky k vyhláške o množstve kvót znečisťujúcich látok
Dreamstime

Návrhom vyhlášky sa ustanovuje množstvo kvót oxidu siričitého (SO2) zo zdrojov zaradených do systému obchodovania, ktoré bude povolené vypustiť do ovzdušia na území Slovenskej republiky v roku 2015.

Podľa § 26 ods. 2 písm. a) zákona č. 414/2012 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami má všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo, ustanoviť celkové množstvo kvót znečisťujúcich látok pre príslušné obchodovateľné obdobie v členení podľa okresov.

Určenie množstva oxidu siričitého (SO2) pre jednotlivé okresy je podmienkou pre určenie kvót pre jednotlivé prevádzky zaradené do systému obchodovania na území príslušného okresu okresným úradom. Určené množstvá kvót vyplývajú z údajov o množstvách vypusteného oxidu siričitého (SO2) z prevádzok zaradených do systému obchodovania v predchádzajúcich rokoch, kvót pridelených na roky 2013 a 2014 a z povinnosti SR neprekročiť emisné stropy znečisťujúcich látok.

Návrh vyhlášky bol v medzirezortnom pripomienkovom konaní od 10. februára 2014 do 28. februára 2014.

AZZZ SR navrhuje zvýšiť Previdzi

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR) požadovala úpravu kvóty oxidu siričitého pre Trenčiansky kraj, okres Prievidza na rok 2015 na úroveň, ktorá umožní plnú prevádzku blokov ENO B3,4 počas prác na ekologizácii technológie blokov ENO B1,2. „Je potrebné zabezpečiť dodržanie plánu výroby a dodávky elektriny v režime VHZ (všeobecný hospodársky záujem) počas rekonštrukcie blokov ENO B1,2 (ekologizácia technológie) prevádzkovaním neekologizovaných blokov ENO B3,4 (budú odstavené k 31.12.2015) s cieľom, aby bloky B1,2 boli schopné dodržiavať sprísnené emisné limity od 1.1.2016,“ konštatoval AZZZ SR.

RÚZ: problémom aj Bratislava a Košice

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) mala k návrhu vyhlášky okrem požiadavky AZZZ SR ďalšie výhrady.

Pre okres Bratislava II RÚZ navrhuje zvýšiť množstvo pridelených kvót minimálne na 7 200 ton SO2 ročne, nakoľko predchádzajúcu dobrú emisnú situáciu považuje za výnimočný jav, spôsobený prechodnými okolnosťami. V roku 2012 bolo pre tento okres vrátane emisných zdrojov spoločnostiam Bratislavská teplárenská, Slovnaft, CMEPS a Slovnaft Petrochemicals a ďalším alokovaných 10 500 ton SO2. Hodnoty emisií SO2 podľa hlásení za okres BAII za rok 2012 predstavovali oproti referenčnému roku 2005 pokles o 66,6 %. Za rovnaké obdobie pokles emisií SO2 v SR bol 34,1%, teda zhruba polovičný. Očakávaný pokles emisií SO2 v SR pre roky 2020 až 2029 oproti referenčnému roku 2005 je 57%. „Je zrejmé, že bez ohľadu na okolnosti a podmienky prevádzkovania v okrese BA II za uvedené obdobie bola nižšia o 10 jednotiek oproti budúcim záväzkom SR“ uvádza RÚZ.

Jediným významným faktorom poklesu množstva emisií v okrese Bratislava II bolo zavedenie technológie odsírenia spalín zavedené do skúšobnej prevádzky v spoločnosti CMEPS. Extrémne nízke hodnoty hlásené za rok 2013 boli spôsobené dlhodobými kapacitnými a výkonovými testami celého komplexu výroby tepla a elektriny a odsírovania odplynov pri približne tretinovom nástreku paliva pri veľmi priaznivých koncentráciách síry v palive bez významnejších generálnych revízií výrobní Slovnaftu.

„Je veľmi málo pravdepodobné, že takéto podmienky sa budú vyskytovať i v budúcnosti – skôr naopak. Pri prevádzkovaní petrochemických výrob sa očakáva zvýšenie projektovaného výkonu, v rafinérii u vybraných výrobní tiež,“ konštatuje RÚZ.

Zásadná pripomienka k prílohe v časti Trenčiansky kraj – okres Prievidza RÚZ navrhuje úpravu kvóty oxidu siričitého pre Trenčiansky kraj, okres Prievidza na rok 2015 na úroveň, ktorá umožní plnú prevádzku blokov ENO B3,4 počas prác na ekologizácii technológie blokov ENO B1,2. Odôvodnenie: Žiadame úpravu kvóty oxidu siričitého pre Trenčiansky kraj, okres Prievidza na rok 2015 na úroveň, ktorá umožní plnú prevádzku blokov ENO B3,4 počas prác na ekologizácii technológie blokov ENO B1,2.

Zásadnú pripomienku má RÚZ aj k okresu Košice-okolie. RÚZ navrhuje zvýšiť množstvo pridelených kvót minimálne na 40 ton SO2 ročne. Odôvodňuje to výrobnými kapacitami turnianskej cementárne spoločnosti Holcim. „V roku 2012 pre uvedený okres vrátane emisného zdroja Cementáreň Turňa bolo alokovaných 60 ton SO2. Nie sú známe také investičné opatrenia, ktoré by v roku 2015 mali viesť ku zníženiu emisných kvót SO2 v porovnaní s rokom 2012 o 50%. Samotná cementáreň nepracuje s využitím svojej projektovej kapacity, ale na úrovni cca 60%. Vzhľadom na vývoj trhu je potrebné počítať s pôvodnou výrobnou kapacitou tohto zdroja,“ odôvodňuje svoj návrh RÚZ.

Pripomienky zamestnávateľov ministerstvo akceptovalo.

Odkazy, zdroje

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)