KI

Dodávateľ: Stop pripájaniu OZE vážne ohrozuje trh

Distribučné spoločnosti prestali v decembri minulého roku prijímať žiadosti o pripojenie do siete. Rozhodnutie ovplyvní negatívne viacerých účastníkov trhu. Podľa Ivana Krompaského, country managera spoločnosti SCHNELL Motoren AG, argumenty distribučiek nie sú správne.

Dodávateľ: Stop pripájaniu OZE vážne ohrozuje trh
redakcia

Je podľa Vás rozhodnutie distribučných spoločností likvidačné?

Firmy pracujúce v oblasti obnoviteľných zdrojov energie potrebujú ročne malé prírastky inštalácii, aby mohli dlhodobo zabezpečiť kvalitný servis pre existujúce inštalácie aj budovaním nových zdrojov. Ak sa legislatíva mení každý rok, ako je tomu na Slovensku, investorom to veľmi sťažuje strategické rozhodovanie a plánovanie.

Napríklad firma, ktorá má podiel na trhu povedzme 10 % zo 74 bioplynových staníc, ktoré boli inštalované do konca roku 2013, nemôže si dovoliť vlastných servisných technikov zo Slovenska. K tomu by musel byť trh väčší. Podobne to platí pre firmy, ktoré v rámci očakávaní vývoja na trhu prijmú ľudí, platia dane a odvody a zrazu vláda rozhodne, že rozvoj odvetvia zastavuje. Koľko pracovných miest to rozhodnutie ohrozí, to neviem odhadnúť presnejšie, ale nebude to malo.

Ak sú inštalácie bioplynových staníc správne nastavené na odpadové substráty zo živočíšnej a rastlinnej výroby, môžu zabezpečiť priame a nepriame pracovné miesto najmenej na 15 rokov, pričom ide zväčša o regióny s vysokou nezamestnanosťou. Decentralizácia zdrojov by mala pomôcť nielen stabilite pracovných miest, ale aj posilneniu distribučnej sústavy. Ak distribúcie tvrdia, že napríklad bioplynové stanice s inštalovaným výkonom sú technicky nespôsobilé pre distribučnú sieť, tak s tým nemožno súhlasiť. Vyrobená energia sa prevažne spotrebuje lokálne, ak nie priamo na poľnohospodárskom družstve, tak v najbližšej dedine. Straty na distribúcii sú zároveň minimálne.

Ak by sme išli podobným vývojom ako v Nemecku, kde dokážu bioplynové stanice vyrábať elektrinu pre špičkové výkony, teda pre regulovanú energiu, tak prečo by to nemohlo byť možné aj na Slovensku? Žiaľ, nie je politická vôľa. Radšej budeme platiť nadnárodným spoločnostiam ako platiť našim ľuďom v regiónoch.

Môže toto rozhodnutie distribučiek ohroziť záujem investorov do budúcnosti?

Nestabilita právneho prostredia a podmienok výrazne prispieva k neistote. Investori týchto zdrojov by však nemali byť finančné skupiny, ale prevádzkovatelia bioplynových staníc, čiže poľnohospodári. Im by sa tak mala poskytnúť diverzifikácia podnikateľskej činnosti a pravidelné zdroje príjmov. Určite nehovorím o investorských bioplynových staniciach s výkonom 999kW.

Čo bude s rozbehnutými projektami?

Verím, že rozbehnuté projekty sa úspešne podarí dokončiť. Som však zvedavý pre koho bude „našitá“ nová podpora OZE. Dúfajme, že sa nezopakuje rovnaký problém ako v minulých rokov s fotovoltaikou.


Diskusia(0)