Štát počíta počas najbližších rokov najmä s ďalším rozvojom
jadrovej energie – okrem dostavby 3. a 4. bloku elektrárne
v Mochovciach je v pláne aj výstavba nových blokov
v Jaslovských Bohuniciach. Dá sa teda povedať, že na Slovákov
čaká atómový vek.
Už dnes pritom patríme medzi krajiny, ktoré sú najviac závislé od
jadrovej elektriny. Vlani sme kryli viac než polovicu našej spotreby
práve z atómových zdrojov. V rámci krajín OECD je v tomto
hodnotení pred Slovenskom iba Francúzsko.
A to sa zrejme zmení, len čo Slovenské elektrárne dokončia
projekt dvoch nových blokov v Mochovciach. V roku 2015 by
tak krajina mala vyrábať viac elektriny, ako sama spotrebuje.
V číslach to predstavuje hodnotu približne 35 terawatthodín. Na
porovnanie vlani ešte na Slovensko muselo byť dovezených viac než 13
TWh, aby sme pokryli našu celkovú spotrebu. V budúcnosti sa však
karta obráti a zo Slovenska sa stane exportná krajina
elektrickej energie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.