VSDS

Slovensko druhýkrát predáva emisné jednotky. Väčší výnos asi nezíska

Po trinásťmesačných vyjednávaniach sa koncom marca očakáva uzavretie zmluvy so Španielskom o predaji 27 miliónov emisných jednotiek AAU (Assigned Amount Unit). Oznámilo to MŽP SR minulý týždeň.

Slovensko druhýkrát predáva emisné jednotky. Väčší výnos asi nezíska
Dreamstime
Podľa vyjadrenia ministerstva budú výnosy z terajšieho predaja použité v rámci tretej fázy programu Európskej Banky pre Obnovu a Rozvoj SLOVSEFF.

Slovensko prvýkrát predávalo svoje jednotky koncom roka 2008 v známej kauze Interblue Group. Ministerstvo životného prostredia pod vedením Jána Chrbeta (SNS) vtedy predalo AAU po 5.05 €, hoci cena sa v tom čase bežne pohybovala v rozmedzí 10-15 eur.

Cenu vyjednanú od Španielov ministerstvo zatiaľ nezverejnilo. Predaj sa uskutoční v čase rekordne nízkych cien emisných povoleniek. Ceny sa podľa špecializovaného portálu pointcarbon.com pohybujú v súčasnosti tesne pod hranicou 0,5 eur, takže napriek tomu, že tento predaj bude na rozdiel od prvého pravdepodobne bez škandálu, nebude mať Slovensko väčší výnos ako minule.

KONTEXT

AAU je emisná jednotka zodpovedajúca povoleniu na vypustenie jednej tony CO2 do ovzdušia. AAU boli pridelené krajinám, ktoré sa zaviazali redukovať svoje emisie v Kjótskom protokole. Slovensko svoj cieľ redukcie o 8% oproti stavu z roku 1990 dosiahlo a vysoko prekročilo, a to aj bez cielených mitigačných opatrení na ochranu klímy, podobne ako väčšina post-komunistických krajín, len samotným zánikom a postupnou modernizáciou pôvodného energeticky náročného priemyslu.

Nadbytok pridelených emisných  kvót je možné predať priamo krajinám, ktoré svoje záväzky nespĺňajú, alebo na otvorenom trhu s emisiami. Hodnotu AAU vylepšuje environmentálna integrita – teda ak sa výnosy z predaja jednotiek použijú na ďalšie znižovanie emisií, zlepšovanie energetickej efektívnosti alebo rozvoj využívania obnoviteľných zdrojov energie prostredníctvom tzv. zelenej investičnej schémy (Green Investment Scheme – GIS). Príkladom GIS je český dotačný program „Zelená úsporám“. Slovenský program zatepľovania nebol ako GIS uznaný.


Diskusia(0)