Liberalizácia trhu s energiami oživila obchod s energiami na Slovensku a zároveň zvýšila konkurenčnosť slovenského prostredia.
Ako povedal pre TASR Igor Ďatko, riaditeľ pre retail spoločnosti
ČEZ Slovensko, jeho spoločnosť zaznamenáva výrazný nárast záujmu
o zmenu dodávateľa energií. Zároveň predpokladá, že tento
rok bude akcelerovať záujem o lacnejšie energie vzhľadom na
ekonomickú situáciu na Slovensku a potrebu šetriť nielen
v domácnostiach, ale aj vo firmách.
"Potreba optimalizovať náklady v domácnostiach a tiež vo
firmách sa prejavuje aj zvýšeným záujmom o lacnejšiu elektrinu
a plyn. Zvýšený záujem o lacnejšie energie sme zaznamenali
už koncom minulého roka. Rovnako, ako pri dopyte po iných produktoch,
aj v energiách platí, že záujem o zmenu dodávateľa zvyšujú
zvýhodnené ponuky a možnosť úspory pre zákazníkov," tvrdí
Ďatko.
Čítajte: Igor
Ďatko: Zopár rokov potrvá, než sa trh vykryštalizuje. Priestor je
najviac pre troch alternatívcov
Najvýraznejšou zmenou v prospech odberateľov, ktorú priniesla
nová legislatíva, je skrátenie a zjednodušenie zmeny dodávateľa,
ktorá už neprebieha na kvartálnej, ale mesačnej báze.
Zákazníci môžu zmeniť dodávateľa energií v priebehu troch
týždňov bez poplatkov, čo znamená, že celý cyklus zmeny, od podpisu
zmluvy k reálnemu termínu zmeny dodávateľa, prebieha v rámci dvoch
mesiacov, na rozdiel od pôvodných takmer šiestich mesiacov. Ďalšou
pozitívnou zmenou sú aj väčšie práva pri oslovení priamym predajcom.
Zákazníci tak môžu jednoducho a bez obáv zmeniť svojho
tradičného dodávateľa a vybrať si takého, ktorý im poskytne
najvýhodnejšie podmienky.
Tak, ako tvrdí Ďatko, môžu domácnosti pri správnom výbere ušetriť
16 % oproti cenám od tradičných dodávateľov. V prípade
malých a stredných podnikateľov sú úspory ešte výraznejšie.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.